Filmą ar knygą, skirtą „jauniems suaugusiems“ (vadinasi, visokiems vienoje ar kitoje pilnametystės pusėje stoviniuojantiems pašlemėkams, kurių paaugliais nepavadinsi) nėra labai sunku sukurti. Reikia nepritapėlės merginos, keisto suaugimo ritualo, visus suskirstančio į griežtas kastas, dviejų vyrų, pametusių dėl minėtos merginos galvas, ir priešiškai nusistačiusio, suaugusių valdomo autoriteto. Iš bėdos, ir „Penktojoje Bangoje“, užteks mergaitės ir jos dviejų berniukų.

Keisė (buvusi 4chan numylėtinė Chloe Grace Moretz) – abiturientė, tokia, kaip ir visos kitos: graži, bet besidrovinti užkalbinti Tą Vaikiną. Tik štai staiga atskrido ateiviai su tiesiogine prasme papiktintais (spyglių gerokai daugiau) laivais iš „District 9“. Jokio kontakto, jokios žinutės. Po kiek laiko visame pasaulyje dingo elektra. Tada žemės drebėjimai ir tsunamiai nusiaubė pakrantes. Paukščių gripas pavirto paukščių maru. Keisė išgyveno, tačiau sklando gandai, kad ateiviai infiltravosi į žmonių gretas, o jos mažąjį brolį išsivežė kariuomenė su pulkininku Vošu (Liev Schreiber) priešaky.

Nemažą dalį filmo Keisė praleidžia tiesiog klajodama pirmyn atgal, taip nieko svarbaus nenuveikdama. Mes gauname pamatyti beveik montažo ilgio jos išgyvenimus per pirmas tris ateivių atakos bangas ir tikrai pradedame sekti jos gyvenimą ketvirtajai (infiltracijai) prasidėjus. Ir, kaip jau minėjau, nieko Keisė tokio nepadaro. Jei ne du jos gyvenime labai atsitiktinai pasitaikę vyrai, tai visai filme nepadarytų nieko stebėtino. Be to, Moretz didžiąją laiko dalį praleidžia arba pikta, ar labai gerai pamėgdžiodama Kristen Stewart, tad ir aktoryste pasidžiaugt negalime.

Koks trečdalis filmo praleidžiamas ir sekant Beną Parišą (Nick Robinson), vieną iš Keisės išrinktųjų, kuris pateko į kariuomenės globą ir dabar su gauja kitų aršiausių Amerikos dešimtmečių -aštuoniolikmečių yra ruošiami kovai su ateivių infiltratoriais. Jų epizoduose ir veikėjų daugiau, ir aplinkos gražesnės, ir šiaip fantazijos daugiau. Čia net paruošiamas paguodos prizas Benui, kuris, atsižvelgiant į savo konkurentą, apie kurį negaliu kalbėti, tikrai galiausiai negaus Keisės rankos.

Vienas filmą gelbėjantis dalykas yra tai, kad čia nėra „ypatingos snaigės” pasakojimo, būdingo „Divergentei” (filmui, kuris buvo toks nuostabus, kad kartą pusmečiui pamiršau, kad jį žiūrėjau) ir panašiam paauglystės metaforos šlamštui – to pabrėžimo, kad veikėjas (vadinasi, ir tu) yra anomalija, tikrai nepritapėlis, specialus ir dėl to geresnis. Kažkaip visa likusi visuomenė yra lengvai kategorizuojami robotai, puikiai tinkantys į priskirtas formeles, o mūsų nei išskirtinių būdų bruožų, nei išvaizda nesigiriantis veikėjas yra tam per kietas.

Kita vertus, šiokį tokį snaigės žibėjimą galima įžvelgti tame, kas Keisę išgelbėjo nuo ateivių bei visuose seilėtuose pasitaškymuose apie tai, kas skiria Mus nuo Jų. Nors niekas nepagalvojo, kodėl Draugystė, Meilė ir Viltis tenka tik žmonijai, o šių savybių neturintys ateiviai gali ramiausiai įveikti tarpžvaigždinius atstumus. Šalia visų kvailysčių stovi ir ateivių invazijos planai, ir vaikų kareivių ruošimas, ir dar daug kitų dalykų, tarp jų ir Keisės elgesys.

Chloe Grace Moretz vaidybą ar jos trūkumą jau aptarėm. Nickas Robinsonas ir dauguma kitų vaikų pasirodo geriau, nes turbūt ir turi daugiau nei dvi emocijas, kurias galėtų išreikšti. Paguodos prizą (bent mano spėjimu) Ringer vaidinanti Maika Monroe, tuo tarpu, yra tipinė „BioWare“ žaidimų kietuolė: ciniška, ryžtinga, pikta, bet tikėtinai tik ir laukianti vyro, kuris iki jos vidinės traumos prasimuštų. Tai reiškia, kad jai tenka perskaityti nemažai asiliškai parašytų eilučių… tačiau tas visiškas veido mimikos trūkumas yra turbūt jos pačios nuopelnas.

„Penktoji Banga“ yra filmas labai jauniems suaugusiesiems. Vizualiai kompetentingas (filmai su ginklais ir koviniais sraigtasparniais visada gauna papildomų taškų), tačiau nuviliantis veikėjais, veiksmu, kulminacijos stygiumi ir sapalionėmis. Be to, kelia mintis, kad reiktų ir pačiam parašyt knygą jauniems suaugėliams. O tai – dar blogiau.

6.2
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
5.0
Režisūra
5.0
Kinematografija
6.0
Garso takelis
7.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
6.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Lauminas / 2016 sausio 24

    Nu tokio nuvalkioto ir cheesy scenarijaus seniai neteko matyti… Filmas primena bent kiek populiarių pastarojo 10-mečio filmų kratinį. Lengvam popietės chill’ui kine sueis (ir pasijuokt galima daugiau nei iš kai kurių komedijų), bet rimtam žiūrėjimui nerekomenduojama.

  2. Giedrius / 2016 sausio 29

    Aš sakyčiau, kam patiko meksikiečių telenovelės patiks ir šitas kratinys, bus ir meilės, bus ir raumeningo kūno ir laimingų pabaigų ir pamestų vaikų, na gal tik pagrindinė herojė nepraras atminties.

  3. ... / 2016 vasario 13

    Čia kaip supratau, susirenka tikri filmų kritikai. Žinokit, skaičiau ir nei vieno gero žodžio šiame tekste apie šį filmą neišgirdau… Tai tas blogai, tai anas blogai… O man filmas labai patiko. Tik noriu pasakyti, kad nors ir mėgstate išsakyti savo nuomonę viešai, bet kartais jūs persistengiate. Sad 🙁