Mirė režisierius Milošas Formanas

Mirė režisierius Milošas Formanas

Penktadienį šį pasaulį paliko legendinis režisierius Milošas Formanas. Kino kūrėjui buvo 86 metais. M. Formano agentas Dennisas Asplandas patvirtino šią niūrią žinią. Režisieriaus gyvybė užgeso ligoninėje, esančioje netoli jo namų Vareno mieste Konektikute. Geriausiai kinomanams jis žinomas dėl filmų „Skrydis virš gegutės lizdo“ (angl. „One Flew Over the Cuckoo’s Nest“), „Amadėjus“ (angl. „Amadeus“).

Janas Tomašas Formanas, visiems geriau žinomas kaip Milošas Formanas, gimė 1932 metais Česlave, tuometinėje Čekoslovakijoje. Pasaulio kino gerbėjų dėmesį jis atkreipė filmais „Juodasis Petras“ (ček. „Černý Petr“), „Blondinių meilė“ (ček. „Lásky jedné plavovlásky“) ir „Gaisrininkų balius“ (ček. „Hoří, má panenko“). Dėl pastarojo filmo jis užsitraukė tuometinės socialistinės Čekoslovakijos valdžios nemalonę.

„Kai pradėjau kurti filmus, tai buvo čekų filmai apie paprastus čekų žmones ir mūsų šalies visuomenę. Atrodytų, kam tai rūpi? Buvo labai smagu, kad tai sudomino kitų šalių žiūrovus“, – kalbėjo M. Formanas.

Ieškodamas kūrybinės laisvės M. Formanas persikėlė į Jungtines Valstijas. Režisierius turėjo unikalų požiūrį į amerikietiškas temas ir jas ekrane vaizduodavo su savitu satyriniu jautrumu. Nors jo filmai ir buvo skirti labiau išsilavinusiai publikai, jie lengvai pasiekdavo į plačiasias mases.

1975 metais M. Formanas ekranizavo Keno Kessey’io romaną „Skrydis virš gegutės lizdo“. Filmas pasakojo Oregone esančią psichiatrinę ligoninę ir neseniai į ją patekusį pacientą, kurį įkūnijo Jackas Nicholsonas. Juosta sensacingai dominavo tų metų „Oskarų“ teikimo ceremonijoje ir nuskynė laurus geriausio filmo, režisieriaus, aktoriaus, scenarijaus ir geriausios aktorės kategorijose.

Kitas svarbus akcentas M. Formano kūryboje yra 1984 metų filmas apie genijaus gyvenimą „Amadėjus“, kuriame vieną žymiausių klasikinių kompozitorių Mocartą suvaidino Tomas Hulce’as. 2002 metais duotame interviu režisierius prasitarė, kodėl jis nusprendė sukurti „Amadėjų“.

„Rusų ir čekų filmai apie kompozitorius patys nuobodžiausi, kokius esu kada nors matęs. Komunistai mėgo kurti juostas apie muzikos kūrėjus, nes jie kuria muziką ir nekalba nepatogių dalykų“, – kalbėjo M. Formanas.

Tai kas gi privertė jį kurti filmą apie Mocartą?

„Tad sėdžiu aš teatro salėje ir mąstau, kaip aš miegosiu visą spektaklį. Ir tuomet aš pamatau nuostabią dramą, kuri būtų nuostabi, net jei nebūtų apie Mocartą ir Salierį. Buvau prilipęs prie kėdės iki pat pabaigos.“

M. Formanas tuomet žiūrėjo Peterio Shafferio pjesės „Amadėjus“ pastatymą. Po spektaklio režisierius nuskubėjo į užkulisius ir susiradęs P. Shafferį pasakė, kad jei jis kada svarstytų perkelti savo pjesę į didįjį ekraną, M. Formaną labai domintų galimybė imtis šio darbo.

Dviem kūrėjams pavyko susitarti ir M. Formanas sukūrė puikų filmą apie muzikos genijų. Tuomet jau Amerikos pilietis M. Formanas beveik visą filmą nufilmavo savo gimtojoje Čekoslovakijoje. „Amadėjaus“ didybė buvo pripažinta ir „Oskarų“ teikimo ceremonijoje. 11 statulėlių nominuota juosta nugalėjo 8 kategorijose, tarp kurių yra geriausio filmo vei geriausio režisieriaus.

Vėliau šis į Ameriką persikėlęs čekas pasižymėjo biografiniais kūriniais apie tikrai išskirtines asmenybes. 1996 metų filmas „Visuomenė prieš Larį Flintą“ (angl. „The People vs. Larry Flynt“) apie pornografinio žurnalo „Hustler“ įkūrėją Larry’į Flyntą. Už šį filmą M. Formanas buvo trečią kartą nominuotas „Oskaro“ statulėlei geriausio režisieriaus kategorijoje. Kritikai ir žiūrovai taip pat liaupsino kitą jo biografinę juostą „Žmogus mėnulyje“ (angl. „Man on the Moon“), kuriame režisierius gilinosi į sudėtingą komiko Andy’io Kaufmano asmenybę. Šis filmas buvo labai svarbus M. Formanui ir tai įrodo faktas, kad su trečiąja žmona sulauktus dvynukus jie pavadino Andrew ir Jamesu – A. Kaufmano ir jį filme įkūnijusio Jimo Carrey’io garbei.

Penktadienį miręs M. Formanas paliko ryškų pėdsaką ir Čekijos, ir Jungtinių Valstijų, ir viso pasaulio kino istorijoje. Tikriausiai, sunku buvo nuspėti, kad 1932 Česlavo mieste gimęs Janas Tomašas Formanas kažkada galės pasigirti savo kolekcijoje turintis Auksinio gaublio, Oskaro, Kanų ir Berlyno kino festivalių, BAFTA, Cezario, David di Donatello ir Europos kino akademijos apdovanojimus.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles