Prisimenant „Marvel“ komiksų legendą Staną Lee

Prisimenant „Marvel“ komiksų legendą Staną Lee

Mirė Stanas Lee, komiksų megėjų ir gerbėjų visuomenėje laikomas „komiksų tėvu“, vienas iš tų, kurie pradėjo komiksų renesansą. Jis prisidėjo prie tokių superherojų kaip Žmogus-voras, Fantastiškasis ketvertas ir Iksmenai sukūrimo bei prie jų neįtikėtinai sėkmingo šuolio į televizijos ir kino teatrų ekranus.

Dirbdamas su kūrėju Jacku Kirby, Stanas per mėnesį parašydavo bent po pusę tuzino naujų istorijų ir knygelių, po truputį stumiančių „Marvel“ į priekį, ir padedančių jai tapti viena iš stipriausių komiksų įmonių pasaulyje. Jo istorijos buvo ir yra aktualios, ir su jaunaisiais skaitytojais kalbėjo taip, kaip jokia literatūrinė forma nekalbėjo prieš tai. Tokie darbai buvo masiškai kuriami ankstyvaisiais 1960-taisiais bei prasidėjo nuo  tokių komiksų „Fantastiškojo ketverto“. Galiausiai, šis laikotarpis buvo pradėtas vadinti „Sidabriniu komiksų amžiumi“.

Stanas Lee autorizavo tokius pavadinimus kaip „Žmogus-voras“ (angl. „Spider-Man“), „Halkas“ (angl. „The Hulk“), „Iksmenai“ (angl. „X-Men“), „Geležinis žmogus“ (angl. „Iron Man“), „Toras“ (angl. „Thor“),  „Drąsiaširdis“ (angl. „Daredevil“), „Kapitonas Amerika“ (angl. „Captain America“) ir „Keršytojai“ (angl. „The Avengers“).

S. Lee „Marvel“ paliko savo noru 1972 metais po vieno iš daugelio kompanijos pokyčių, tačiau visą savo gyvenimą išlaikė valdybos emerito statusą. Nors ir nebeturėjo jokių tiesioginių ryšių su kompanija, S. Lee vis tiek būdavo minimas filmą kuriančių žmonių sąraše. Visuose „Marvel“ filmuose jis yra gavęs  daugybę epizodinių vaidmenų, kurie tapo juoką keliančiais ir visų itin laukiamais. Jis pasirodė tokiuose filmuose kaip „Deadpool 2“ ir „Galaktikos sergėtojai 2“ (angl. „Guardians of the Galaxy 2“). Jis taip pat vaidino pats save ir kitur, pavyzdžiui komiksų kultūros persmelktame „CBS“ seriale „Didžiojo sprogimo teorija“ (angl. „The Big Bang Theory“).

Lydimas sėkmės pardavimų srityje, S. Lee taip tapo ambasadoriumi – premjeru visai komiksų knygelių industrijai, taip padėdamas daugeliui koledžų, pats į juos vykdamas ir rengdamas juose interviu. Kartu su savo neįtikėtinu žinomumu ir asmenybe, S. Lee buvo visų norimas net iki 1990-tųjų, kurdamas naujus veikėjus, istorijas ir turinį animacijai bei televizijai.

Jo tikrasis vardas yra Stanley‘is Lieberis, tačiau jis nutarė savo vardą perskelti į dvi dalis. S. Lee užaugo Niujorke, žydų imigrantų šeimoje. Jo jaunesnysis brolis, Larry‘is Lieberis, tapo komiksų knygų iliustratoriumi. Su savo dėdės pagalba, jis tapo komiksų leidėjo Martino Goodmano asistentu. Leidykla tuo metu vadinosi „Timely Comics“, bet galiausiai tapo „Marvel“.

S. Lee po truputį pradėjo kurti komiksus pasirašydamas slapyvardžiu „Stan Lee“, bet tai darė norėdamas savo tikrąjį vardą patausoti rimtesniems darbams, tokiems kaip romanai. Galiausiai savo vardą jis oficialiai pasikeitė į Staną Lee.

Pirmasis pripažintas jo kūrinys buvo „Kapitonas Amerika“ 1941 metais. Kuomet Kirby‘is ir redaktorius Joe Simon‘as išėjo iš darbo dėl nesutarimo su M. Goodmanu, S. Lee, tuomet dar buvęs paauglys, tapo jaunesniuoju redaktoriumi. Stanas istoriją pasakojo taip: „Martinas apsidairė ir tarė: „Ei, manai, kad galėtum išlaikyt šį darbą iki tol, kol rasiu suaugusį žmogų tave pakeist?““.

S. Lee tarnavo JAV kariuomenėje Antrojo pasaulinio karo metais. Grįžęs namo į JAV, jis buvo atsakingas už leidyklą, kurios veikla nebuvo labai patenkintas. Buvo leidžiami romantinės arba monstrų tematikos kūriniai, kurie, anot Goodmano, turėjo būt gerai perkami. Pavydėdamas „DC komiksų“ sėkmės, po to, kai jie sukūrė tokius komiksus kaip „Batmanas“ ir „Teisingumo lyga“, Goodmanas leido S. Lee pabandyti sukurti kokį nors superherojų. Kartu su Kirby‘iu, Lee sukūrė visiškai naują herojų – pilną asmenybės spragų, nesaugumo pojūčio, net romantinių problemų. Dauguma jų buvo svetimi, tačiau tokie, su kuriais jaunieji skaitytojai galėtų gretinti save.

Momentali „Fantastiškojo ketverto“ sėkmė sukėlė naują „Marvel“ kūrinių bangą – tokią didelę, jog S. Lee vos spėjo juos rašyti. Dėl to, S. Lee daugiau dėl būtinumo, sukūrė naują darbo sistemą kartu su iliustratoriais. Jis jiems papasakodavo visą istorijos siužetą ir leisdavo patiems viską nupiešti, tik po to įdėdamas dialogų ir žodžių „balionus“ pagal tai, ką jie sukūrė. Kaip vėliau paaiškėjo, toks darbo modelis suveikė puikiai, dar labiau sustiprindamas Kirby‘io istorijos pasakojimo sugebėjimus. „Jis iš tikrųjų buvo filmų režisierius, kuris rašo komiksus“, pasakojo S. Lee.

S. Lee taip pat nukaldino labai neįprastą ryšį su „Marvel“ skaitytojais, informuodamas skaitytojus ir pasirašydamas „Excelsior!“, kai jis pats asmeniškai kažką pakoreguodavo. Dėl to, S. Lee vėliau savo autobiografiją ir pavadino „Excelsior: The Amazing Life of Stan Lee“ (liet. „Excelsior: Neįtikėtinas Stano Lee gyvenimas“).

Nors Goodmanas jautė mažai pagarbos komiksus skaitančiai publikai, „Marvel“ pradėjo traukti labiau apsiskaičiusius žmones. Dėl to, komiksuose esantys dialogai tapo sudėtingesni, intelektualesni, o S. Lee apie tai pasakė labai paprastai: „Jeigu vaikas turi pasiimti žodyną, nes nežino žodžio reikšmės, tai nėra blogiausia, kas gali nutikti“.

Nepaisant sėkmingo S. Lee ir Kirby‘io bendradarbiavimo, jų santykiai baigėsi nedraugiškai. Manydamas, kad švaisto savo talentą būdamas antrasis žmogus „Marvel“ kompanijoje, Kirby‘is 1970 metais viską metė ir pradėjo dirbti „DC“ komiksams. Išsiskyrimas daugelį „Marvel“ fanų perskyrė į dvi stovyklas, kuomet viena dalis liko ištikimo Kirby‘iui ir priešiškai nusiteikė prieš Lee.

Kaip yra pasakęs „Dark Horse Comics“ įkūrėjas Mike‘as Richardsonas: „Lee ir Kirby‘is buvo kaip komiksų  Lennonas ir McCartney‘is ir Stanas Lee tapo geriau žinomu pop-kultūroje, kuomet Jackas – ne.“

1971 metais, Lee padėjo sukurti ir peržiūrėti komiksų autorių kodeksą- paties sukurtą žinyną, kuriuo turėtų remtis komiksų knygučių istorijos. Jis jį norėjau sukurti jau nuo 1950-taisiais sulauktos kritikos iš pačios industrijos. Lee parašė trijų dalių istoriją, kurioje Žmogaus-voro geriausias draugas Harry‘is tapo priklausomas nuo narkotikų, o numeris tuomet buvo išleistas be CCA (Komiksų autorių kodekso) patvirtinimo.

Lee darbas po išėjimo iš „Marvel“ nebeprilygo tam, kuris buvo prieš jam išeinant. Kartu su teisėju Peter‘iu Paul‘u,  1998 metais Lee sukūrė savo paties įmonę ir pavadino ją „Stan Lee Media“, tačiau po 2 metų, tyrėjai apkaltino Paul‘ą lėšų manipuliacija. Po įvykio, jis pabėgo į Braziliją, bet po kurio laiko buvo grąžintas į JAV 2003 metais ir prisipažino esantis kaltas.

Vėliau Lee pradėjo dar vieną įmonę „Pow! Entertainment“, save užsivadinęs „kūrybos milžinu“ ant savo vizitinės kortelės. Jis tęsė televizijos, filmų ir žaidimų projektų kūrimą, net ir animacinius DVD filmus  „Stan Lee Presents“ pavadinimu.

Nepaisant jo besitęsenčių santykių su „Marvel“ ir gyvuojančios stiprios jo vardo asociacijos su įmone, Lee kompaniją 2002 metais padavė į teismą. Pareiškime jis teigė, kad jam buvo pažadėtas tam tikras procentas pelno, gaunamo iš televizijos projektų ir filmų. Galiausiai, viską baigus susitarimu 2005 metais,  jis iš „Marvel“ gavo 10 milijonų JAV dolerių.

Lee pardavė „Pow! Entertainment“ įmonei iš Honkongo 2017 metais, tarptautiniame Kamsingo susitikime. Bet prieš tą pačią kompaniją ,praėjusią gegužę, jis pateikė 1 milijardo JAV dolerių teismo ieškinį, kaltindamas verslo partnerius, jog jie pasinaudojo jo prastu regėjimu ir apgavystės būdu privertę perrašyti savo vardines teises jiems. Bet nepaisant visko, liepos mėnesį jis kaltinimus atsiemė atgal.

Neatsižvelgiant į visą „Marvel“ sėkmę dėl komiksų ir didelio Stan‘o Lee populiarumo, Holivude „Marvel“ tvirčiau įsitvirtino tik po tokių filmų kaip „X-menai“ ir „Žmogaus-voro“ serijos 2000-taisiais metais. Tokie filmai ir specialiųjų efektų tobulėjimas „pagimdė“ dabartinę komiksų filmų bangą, kuri tapo didžiausiu industrijos pinigų šaltiniu.

Stebėtinai energingas ir gyvas, Lee buvo labai populiarus Holivude savo vėlyvaisiais metais. Viena iš priežasčių, kodėl jis buvo taip didžiai gerbiamas tarp kitų, gerbiamų filmų kūrėjų, buvo tai jog jie užaugo skaitydami jo komiksus ir kartu su savimi nešėsi aistrą „Marvel“ veikėjams.

2011 metais, Stan‘as pradėjo bendradarbiauti su partneriais už jūros Kinijoje. To tikslas buvo sukurti daugiau superherojų ir juos padaryti populiariais Kinijoje ir kitose Azijos teritorijose.

Vienas iš gausybės Stan‘o Lee apdovanojimų yra „Nacionalinis menų medalis“ (angl. „National Medal of Arts“), kurį jis gavo 2008 metais. Taip pat 2008 metais jis buvo apdovanotas ir „Amerikos prodiuserių gildijos apdovanojimu“ (angl. „Producers Guild of America‘s Vanguard Award“), kuris yra skiriamas norint pripažinti pasiekimams medijų ir technologijų srityje.

Stan‘as Lee turėjo epizodinius vaidmenis visuose „Marvel“ filmuose ir labai tikėtina, jog jį galėsime paskutinį kartą išvyti filme „Žmogus-voras: Toli nuo namų“ (angl. „Spider-Man: Far From Home“), kuris išeis jau kitamet. S. Lee mirė Los Andžele, Cedars Sinai ligoninėje šį pirmadienį, sulaukęs 95 metų. Ilsėkis ramybėje, Stan‘ai.

Excelsior!

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles