Nuostabieji Lūzeriai. Kita planeta

Wonderful Losers: A Different World

Lūzeris arba nevykėlis yra neigiamą reikšmę turintys žodžiai. Nedaugelis apsidžiaugtų pavadinti būtent taip. Nuostabieji lūzeriai skamba kaip visiškai absurdiška sąvoka. Tačiau lietuvių dokumentinio kino kūrėjas pavadino savo filmą „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“. Ir nors iš pradžių tai atrodo visiškai kvailas pavadinimas, pamatę filmą suprasite, kad tikslesnio ir būti negali. O juostos veikėjai tikrai neliūdi, o veikiau didžiuojasi būdami tais nuostabiais nevykėliais.

Filmas pasakoja apie prestižinių dviračių lenktynių „Giro d‘Italia“ dalyvius. Tačiau A. Matelis koncentruojasi ne į žymiausius šio sporto flagmanus ar daugkartinius čempionus. Kino kūrėjas šios sporto šakos subtilybes atskleidžia per dviratininkų „gregory“ prizmę. Šie sportininkai dažniausiai nelipa ant podiumo ir nebūna pirmosiose vietose. Dažnai jie būna ir paskutiniai. Tačiau jie yra vieni svarbiausių veikėjų dviračių sporte. Šie dviratininkai aukoja savo jėgas ne dėl asmeninių rezultatų, o dėl komandos. Jie stengiasi visais įmanomais būdais padėti savo komandos lyderiui-kapitonui pasiekti kuo didesnių aukštumų. Vietoj to, kad skirtų dėmesį savo asmeniniams pasirodymams, jie aukoja jėgas tam, kad nuvežtų geriausiam komandos dviratininkui vandens buteliuką ar sumuštinį.

Šis filmas spinduliuoja nenupasakojamu jo herojų idealizmu. Šiandieninis sporto pasaulis jau seniai tapo asmenybių, žvaigždžių žaidimų lauku. Nenuostabu, kad individualiose sporto šakose atletai patys bando pasiekti kuo geresnių rezultatų. Tačiau individualizmas ir savotiškas sportinis ego persikėlė ir į komandinius žaidimus. Neretai matome atvejus, kai krepšinio ar futbolo komandose atsiranda sužvaigždėjusių atletų, kurie per daug nesirūpina, kaip sekasi jų klubams. Jiems svarbiausias dalykas – asmeninė statistika, savo statuso įtvirtinimas ir noras, kad visos šviesos būtų nukreiptos į juos. Tai sporto principus padaro banaliais ir nuvertėjusiais. Tačiau toks kai kurių sportininkų elgesys parodo ir kitą aspektą. Mes gyvename individualistiniame pasaulyje, kur bet koks komandiškumas ar partnerystė, nesvarbu, ar tai būtų sportas, ar kitos gyvenimo veiklos, nueina į antrą planą ir kiekvienas žmogus tampa visatos centru ar sala, kuriai nereikia kitų pagalbos.

Dėl to galima aiškiai pamatyti dviračių sporto išskirtinumą. Nors dviratininkai ir yra individualūs sportininkai, siekiantys rezultatų savo vardu, jie taip pat priklauso komandoms. Ir tokiame pusiau komandiniame sporte mes galime pamatyti daug daugiau pagalbos vienas kitam ir pasiaukojimo. Arūnas Matelis mus iš arti supažindina su tais dviratininkais, kurie dažnai nepatenka į gerbėjų ar spaudos dėmesio centrą. Filmas puikiai atskleidžia šių žmonių atsidavimo ir pasiaukojimo priežastis. Vien faktas apie tokius nesavanaudžius atletus kelia susižavėjimą. O kai turi galimybę iš arti su jais susipažinti, pagarba jiems tik pakyla.

Tai ne tik išskirtiniai sportininkai, kurie altruistiškai rūpinasi ne savo rezultatu, o savo komandos draugo. Tai išskirtiniai žmonės, rodantys sugebėjimą paaukoti savo ego tam, kad kitas būtų geresnis ar laimingesnis. Ir tai išties stebinantys žmonės, ypač matant individualizmo ir asmenybių kilimo procesus ne tik sporte, bet ir, apskritai, visuomenėje.

Arūnas Matelis su komanda puikiai perteikė pagrindinę žinią ir detaliai atskleidė šių išskirtinių sportininkų portretus. Tačiau prie to žiūrovai gauna papildomų gėrybių. Tai dviračių lenktynių užkulisių atvėrimas ir pademonstravimas. Daugelis buvo sukrėsti praėjusiais metais pasirodžiusia nuotrauka, kurioje lenkų dviratininkas Pawełas Poljańskis nupaveikslavo savo kojas po „Tour de France“ etapo. Taip buvo šiek tiek praskleista dviratininkų rutinos širma.

„Nuostabieji lūzeriai“ tik patvirtina faktą, kad dviračių sportas yra vienas fiziškai sunkiausių ir didelių pastangų reikalaujančių užsiėmimų. Kūrybinė komanda gavo galimybę iš arti stebėti lenktynes, medikų darbą ir susipažinti su daugybę lūžių patyrusiais sportininkais. Net jei ir nesate dviračių sporto gerbėjas, turėtumėte būti nustebinti ir sudominti šio sporto užkulisių. Pamačius daugybę dviratininkų gyvenimo peripetijų ir kiek šis užsiėmimas pareikalauja fizinių ir valios pastangų, neįmanoma nesižavėti vadinamaisiais „gregory“.

Arūnas Matelis pakviečia žiūrovus dalyvauti įvykių centre. Nors esi patogiai įsitaisęs minkštoje kino salės kėdėje, nejučiomis pasijunti būdamas Italijoje, „Giro d‘Italia“ lenktynėse. Ar tai būtų lenktynių medicinos ekipažo darbo rodymas, ar pačių lenktynių demonstravimas – operatorių akys viską stebėjo iš arti. Jų artumas veiksmą priartino prie žiūrovų. Tačiau filme nėra jokio statiškumo. Kartu su kamera mes kartu lekiame su medikais, kartu su dviratininkais važiuojame trasoje. „Nuostabieji lūzeriai“ yra įtraukiantis kino reginys.

Artumą jaučiame ne tik būdami įvykių virtinėje. Dviratininkų interviu metu jie rodomi iš labai arti, kartais dėmesys koncentruojamas į tokias detales kaip masažuojamos kojos ar veidą, kuris rodomas stambiu planu. Tokiomis vaizdinėmis priemonėmis kūrėjai pasiekė keletą tikslų. Rodydami įvairias detales jie sugebėjo atskleisti milžinišką fizinį krūvį, kurį patiria šie sportininkai. Net ir nematant jų minančių dviratį, tik ramiai gulint ir laukiant, kol masažuotojas baigs trinti vieną ar kitą skaudamą vietą, matosi milžiniškos apkrovos ir skausmas. Stambūs kadrai dar labiau priartina žiūrovą prie pagrindinių herojų, taip stebintys filmą dar labiau investuoja savo dėmesį ir empatiją dviratininkų istorijoms.

Filmas neturi linijinio pasakojimo, tačiau jo čia visiškai nereikia. Tai kūrinys, kuris perteikia emociją ir žinią. „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ savyje talpina skausmą, džiaugsmą, pasiaukojimą ir stiprybę. Tačiau tai ne tik idėjiškai stiprus filmas. Puikūs vizualiniai ir techniniai sprendimai ypač traukia akį ir sustipriną viską, ką savyje talpina šis Arūno Matelio darbas. Tai stipri, jautri ir kokybiška dokumentika.

9
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
8.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
10
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
9.0
Aktoriai
10
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles