„Išvalymo“ (angl. „The Purge“) filmų serija prasidėjo 2013 metais. Po neįtikėtinai sėkmingo finansinio pasirodymo serija sulaukė net trijų tęsinių, odabar yra kuriamas dar ir televizijos serialas. Pirmą kartą „Išvalymo“ filmą režisuoja ir jam scenarijų rašo ne jo ligšiolinis kūrėjas James‘as Demonaco. Iš jo režisieriaus poziciją perėmė naujokas Gerardas McMurray‘us ir dabar buspasakojama apie šios šventės pradžią ir istoriją.

Siužetas

Rinkimus laimėjusi ir vyriausybę formuojanti naujausioji NFF partija žada pakeisti visuomenę į gerąją pusę pasiūlydama išvalymą – vieną naktį, kai visi nusikaltimai yra legalūs. Šis eksperimentas vyksta Stateno saloje ir į veiksmo sūkurį pakliūna daugelis personažų. Kaip būdinga šiems filmams, visi turi planą, tačiau kai jis nesuveikia, reikia surasti naują būdą, kaip išgyventi šią siaubingą naktį.

Scenrijus

Filmo scenarijus atkartoja paskutinių dviejų „Išvalymo“ filmų struktūrą. Turime porą pagrindinių personažų ir be galo daug šalutinių, kurių visos istorijos vienu ar kitu metu susipina ir išsisprendžia. Skiriama laiko visų personažų pristatymui, tačiau kai kurie iš jų vėliau yra užmirštami arba jų istorija išsisprendžia nelogiškai. Filmas struktūriškai yra padalytas į dvi dalis, tačiau laiko prasme pirmasis trečdalis yra skirtas vienpersonažams ir istorijos paruošimui, o po to prasideda chaosas. Daugelyje vietų filmas aukoja natūralią eigą ir logiką, kad parodytų veiksmo scenas ar pakomentuotųpolitinius įvykius, tačiau filmo kūrėjai puikiai supranta, ko iš tikrųjų susirinko pamatyti žiūrovai.

Techninė pusė

Nors tai –  tik antrasis režisieriaus G. McMurray‘aus pilnametražis, tai yra kokybiškiausias filmas visoje serijoje. Gatvės, pastatai ir aplinka atrodo įspūdingai, kur viskas atrodo tikra, tačiau aplinkui vyksta tikras chaosas. Kostiumai, makiažas ir kaukės taip pat yra originalios ir kokybiškos. Turbūt labiausiai patobulėjo kinematografija ir apšvietimas.. Kai kurios veiksmo scenos atrodo standartinės, tačiau yra kelios išskirtinė, kuriose naudojami įdomiūs kameros triukai, apšvietimas ir specialieji efektai, kad siskirtųsi nuo standarto. Muzika yra tiesiog daugelis trap repo dainų, tinkančių prie aplinkos, kurioje vyksta filmas, tačiau kai filmas rodo personažus, kurie negyvena rajone, muzika pasikeičia į psichodelinę ir užgaubtą, kad parodytų kontrastą.

Aktoriai

Vaidyba šiame filme yra labai nepastovi, kai kurie aktoriai tiesiog komiškai perdeda savo vaidmenį ir emocijas, o kiti tiesiog nesugeba jų parodyti, tačiau tarp jų yra ir žmonių, kurie tiesiog atliko savo darbą nei blogai, nei gerai. Aktorius Y’lan’as Noel’is atlieka pagrindinį vyro vaidmenį, jo personažas yra tradicinis narkotikų prekeivis su auksine širdimi. Jis išsiskiria iš visų aktorių ir jis yra nuostabus veiksmo personažas. Jo pasirodymas yra fizinis, pasitikintis savimi ir tinkamai emocionalus. Manau su laiku šis aktorius gali tapti didėle žvaigžde, nes visi kiti šio filmo aktoriai nublanko prieš jį.

Tiesmukiškumas

„Išvalymo“ serija niekada nebuvo subtiliausia, tačiau ši dalis pasiekia naujas aukštumas. Filme nėra nei vienos scenos, eilutės ar veiksmo, kuris tiesiogiai neparodytų, ką nori pasakyti filmo kūrėjai. Politinės mintys yra pasakomos balsu, mūsų protagonistai yra juodaodžiai, kuriuos taikosi nubausti baltaodžių senų žmonių partija. Jei potekstė dar nėra aiški, nebijokite, nes jų kareivių uniformose galima pastebėti tokias detales kaip „Kukluksklano“ gobtuvai, svastikos ir nacių uniformų modeliai. Taip pat skamba nemažaiuokelių, kuriais tiesiogiai tyčiojamasi iš Donaldo Trumpo. Daugelis personažų motyvacijų yra apibrėžiamos vienu sakiniu, nes nėra laiko menkniekiams, filme nėra jokių ištemptų scenų apie jausmus, mintis ar kažką giliau, nes tam nėra laiko, mums reikia parodyti veiksmą ir žiaurumus. Gal tai atrodo kvaila, tačiau malonu matyti, kaip filmo kūrėjai ir visi kiti, dirbę prie šio filmo, puikiai supranta, kas jie yra, kokia jų auditorija ir ko susirinko visi pamatyti. Galutinis rezultatas primena Roger‘io Corman‘o filmus iš aštuoniasdešimtųjų ar „Bado žaidynes“ (angl. „The Hunger Games“) be viso riebalo ir apsimetimo, kad esame kažkas giliau, negu rodome  ekrane. Nors tai – ketvirtasis  šios serijos filmas, jjis atrodonuoširdžiausias ir sukurtas iš meilės ir kūrybingumo.

Reziumė

„Pirmasis išvalymas“ yra filmas, kurio techniniai pasiekimai yra vidutiniai, tačiau jis puikiai žino savo auditoriją, jos norus ir neužsižaidžia su kitomis smulkmenomis. Jeigu esate serijos gerbėjas, ypač praeitų dviejų filmų, gausite panašų produktą, tik su geresniu veiksmu, aktoriais ir mažiau smulkmenų. Žmonės, kurie nėra serijos gerbėjai ir nemėgsta tiesmukiškų veiksmo filmų bei ieško ko nors rimtesnio – šis filmas tikrai jūsų nepavers gerbėjais.

6.9
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
5.0
Režisūra
7.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
8.5
Techninė pusė
7.0
Aktoriai
7.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles