Ar žinote, kad.. „Betmenas: Pradžia“

Ar žinote, kad.. „Betmenas: Pradžia“

Šį savaitgalį vienas priešais kitą akis į akį kino ekranuose stojo du, ko gero, populiariausi visų laikų superherojai – Betmenas ir Supermenas. Pasaulis jiems yra jau kokį šimtą kartų skolingas už išgelbėjimą nuo blogio. Tačiau naujajame filme jie atsiduria kiek skirtingose barikadų pusėse.

Ta proga nusprendėme prisiminti vieną įspūdingiausių Betmeno perkėlimų į kino ekranus – Christopherio Nolano sukurtą Betmeno arba Tamsos Riterio trilogiją. Būtent C. Nolanas sugebėjo šį komiksų personažą pavaizduoti taip, kaip niekas kitas iki tol – todėl turbūt nieko keisto, kad būtent C. Nolano vizija padėjo Betmenui iškilti į neregėtas aukštumas. Dar viena priežastis – C. Nolanas yra itin intelektualus kino kūrėjas, savo darbus tiesiog prifarširuojantis įvairių žinučių, aliuzijų nuorodų. Tad šįkart kviečiame susižinoti bent dalį to, ką galima pastebėti atidžiai žiūrint pirmąją trilogijos dalį.

1. „Betmenas: Pradžia“ yra vienintelis trilogijos filmas, kurio pavadinime pavartotas žodis „Betmenas“. Antrojo ir trečiojo filmų pavadinimuose šis personažas įvardijamas kaip Tamsos riteris („Tamsos riteris“/ „The Dark Knight“ ir „Tamsos riterio sugrįžimas“ / „The Drak Knight Rises“).

2. Pirmas ir vienintelis Betmeno trilogijos filmas, kuriame panaudota „žaibo kova“. Filmo režisierius Christopheris Nolanas vėliau paaiškino, kad tuo buvo siekiama atskleisti Betmeno sugebėjimus greitai kovoti ir parodyti jį kaip vikresnį bei sunkiai įveikiamą priešininką. Tačiau tęsiniuose šios idėjos buvo atsisakyta.

3. Tai yra vienintelis Betmeno filmas – įskaitant ne tik šios trilogijos, bet apskritai visus tiek vaidybinius, tiek animacinius Betmeno filmus, – kuriame švenčiamas Briuso Veino gimtadienis. Šiame filme jam sukanka 30 metų – scenos, kurioje Reičel įteikia jam dovaną fone galima pamatyti didelį skaičių „30”.

batman_begins_ar_zinote_1

4. Cristianui Bale‘ui, įkūnijusiam Betmeną, labai nepatiko nepatogus kostiumas. Tačiau tai padėjo kuriant Tamsos riterio personažą, kadangi dėvėdamas Betmeno kostiumą jis būdavo bjaurios nuotaikos. Prie kostiumo aktoriui nepadėjo prisitaikyti net tai, kad visą pirmąją filmavimo dieną praleido jį dėvėdamas, tam, kad priprastų. Beje, pagrindinis personažas su pilnu Betmeno kostiumu šiame filme pirmą kartą pasirodo praėjus valandai nuo juostos pradžios.

5. Didžioji dalis Betmeno įrangos ir aprangos, įskaitant apsiaustą ir kostiumą, sukurta pagal realią karinę technologiją.

6. Subtilių užuominų į Betmeno personažą galima pastebėti visame filme. Pvz. scenoje, kur vaikystėje žaidžia gydytoją, Briusas Veinas dėvi megztinį su šikšnosparnių raštu. Šikšnosparniais taip pat margintos džiūti pakabintos pižamos kelnės –scenoje, kurioje Betmenas kalbasi su mažu berniuku.

batman_begins_ar_zinote_2

7. Vieno iš Betmeno priešininkų Ra‘z Al Gulo vardas, išvertus iš arabų kalbos reiškia „Demono (Gulo) galva“. Gana įspūdingas žodžių žaismas, kadangi, kaip žinome, šis blogiukas yra Demonų brolijos, dar vadinamos Šešėlių lyga, vadas. Be to, šio personažo vartojama kalba nėra nei kinų, nei tibetiečių, nei jokia kita žinoma pasaulio kalba. Ra‘z Al Gulą vaidinantis aktorius Kenas Watanabe tiesiog beprasmiškai balbatuoja.

8. Gerai įsižiūrėjus į kitą personažą – taipogi blogiuką Viktorą Zazą, galima pastebėti keistus randus ant jo kūno. Į filmą personažas perkeltas tiesiai iš komikso – randai simbolizuoja kiekvieną iš jo nužudytų aukų.

batman_begins_ar_zinote_3

9. Garso takelį kūrę kompozitoriai Jamesas Newtonas Howardas ir Hansas Zimmeris kūriniams parinko gana neįprastus pavadinimus – kiekvienas iš jų yra moksliniai skirtingų šikšnosparnių rūšių pavadinimai. 4 – 9 pavadinimų pirmosios raidės sudaro akrostiką BATMAN („Barbastella“, „Artibeus“, „Tadarida“, „Macrotus“, „Antrozous“ ir „Nycteris“). Beje, du kompozitoriai buvo pasirinkti sąmoningai – tai taip pat prisideda prie dvigubos Veino asmenybės plėtojimo.

10. Namas, kuris filme įvardijamas kaip Veino dvaras (angl. Wayne Manor) realybėje yra žinomas kaip Mentmoro bokštas (angl. Mentmore Towers), anksčiau priklausęs Rothschildų šeimai. Namas stovi Bekingemšyre, Anglijoje. Tai ne vienintelis jo pasirodymas kine. Šis namas yra „vaidinęs“ tokiuose filmuose kaip „Mumijos sugrįžimas“ (angl, „The Mummy Returns“, 2001 m.), kur tapo O’Konelių šeimos namais, taip pat „Brazilija“ (angl. „Brazil“, 1985 m.), „Priešpriešinė srovė“ (angl. „Slipstream“, 1989 m.), „Plačiai užmerktos akys“ (angl. „Eyes Wide Shut“, 1999 m.), „Skandalingoji plunksna“ (angl. „Quills“,2000 m.), „Ali G parlamente“ (angl. „Ali G Indahouse“, 2002 m.), „Super Džonis“ (angl. „Johnny English“, 2003 m.

batman_begins_ar_zinote_4
Kairėje pusėje – Veino dvaras (angl. Wayne Manor), dešinėje –Mentmoro bokštas (angl. Mentmore Towers)

11. Filme matome, kaip Briusas Veinas atvyksta į prabangų viešbutį „Lamborghini Murciélago“ automobiliu. „Murciélago“ ispaniškai reiškia šikšnosparnį, nors pačiam automobiliui toks pavadinimas suteiktas pagal apdovanojimų pelniusį bulių, priklausantį Donui Antonio Miurai, kuris su šikšnosparniais neturi nieko bendra.

batman_begins_ar_zinote_5

12. Scenos, kuriose matyti vienas ar du šikšnosparniai (pvz., kai vienišas šikšnosparnis įskrenda į Veino dvarą) nufilmuotos panaudojant tikrus šikšnosparnius. Tačiau ten, kur rodomas šikšnosparnių pulkas, buvo pasitelkta kompiuterinė grafika – filmo kūrėjai nusprendė, kad vienu metu yra per daug sunku suvaldyti tiek daug šikšnosparnių. Be to, tai vienintelis Betmeno filmas, kuriame jis naudoja šikšnosparnius (pvz., siekdamas atsikratyti persekiotojų).

13. Filmo pabaigoje parodoma rasta Džokerio korta – neabejotina ir ryški užuomina į personažą, kuris šioje trilogijoje pasirodė po trejų metų. Tačiau turbūt ne kiekvienas atkreipė dėmesį tai, kas parašyta ant maišelio, į kurį įdėta daiktiniu įrodymu tapusi korta, etiketės. Eilutėje „Rado:“ įrašyta Dž. Kerio (angl. J. Kerr) pavardė .

batman_begins_ar_zinote_6

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles