Ar žinote, kad… „Nepriklausomybės diena“

Ar žinote, kad… „Nepriklausomybės diena“

Vasario 16-ąją minėjome Lietuvos Nepriklausomybės – valstybės atkūrimo dieną. Patys džiaugdamiesi laisve prisimename, kaip sunkiai ji yra iškovojama. Būtent kovoti dėl nepriklausomybės teko ne tik mums, lietuviams, – daugeliui pasaulio valstybių teko nueiti panašų kelią. Ne išimtis ir šiuo metu galingiausia pasaulio valstybė Jungtinės Amerikos Valstijos, kažkada tebuvusi Didžiosios Britanijos kolonija ir iš metropolijos gniaužtų taip pat vadavusis nelengvai ir praliedama kraują. Užgrūdinti realių istorinių kovų amerikiečiai kino ekranuose kaip niekas kitas moka kovoti su visais, kas tik išdrįsta grasinti jų nepriklausomybei. Net jei tai būtų ateiviai iš kitų planetų.

Nors amerikiečiai savąją nepriklausomybės dieną mini Liepos 4-ąją, vis tik būtent šią savaitę nutarėme atkreipti dėmesį į Rolando Emmericho 1996 m. juostą „Nepriklausomybės diena“. Ko gero, niekam nereikia priminti, kad pagrindinį vaidmenį šiame filme atliko Willas Smithas. Tad dar viena priežastis būtent dabar prisiminti „Nepriklausomybės dieną“ – šį savaitgalį kino teatruose pasirodysiantis naujas Willo Smitho filmas – biografinė sporto drama „Sukrėtimas“ (angl. „Concussion“). Holivudo užkulisiuose pusbalsiu kuždamasi, kad šis Willo Smitho vaidmuo buvo vertas mažų mažiausiai Oskaro nominacijos (iš esmės būtent dėl to ir kilo visa šiemetinė „per daug baltų Oskarų“ polemika). Buvo to vertas Willas Smithas ar ne – tą įvertinti dar turėsime laiko. O dabar prisiminkime jo pasirodymą „Nepriklausomybės dienoje“ ir keletą įdomių šio filmo detalių, kurios galbūt praslydo pro akis.

1. Filmo pradžioje rodomas ateivių invazijos scenas lydintys būgnų ritmai iš tikrųjų siunčia Morzės abėcėlės kodo raides DIE (liet. – mirk).

2. Kai Deividas Levinsonas (akt. Jeff Goldblum) pirmą kartą įjungia savo nešiojamąjį kompiuterį, jo darbalaukio fonui yra panaudota kompiuterio H.A.L.‘o nuotrauka iš 1968 m. Stanley Kubricko filmo „2001 m. kosminė odisėja“ (angl. „2001 a Space Odysey”) su žinoma faze „Labas rytas, Deivai“ (angl. „Good Morning, Dave“).

3. SETI būstinės dešiniajame ekrane rodoma „Atviro kosmoso palydovo Devlino“ schema. Iš tikrųjų tai yra „Žvaigždžių karuose“ (angl. „Star Wars“, 1977 m.) rodyto pavojingo fantastinio ginklo – stoties „Mirties žvaigždė“ sumažinta schema. Devlino vardą palydovas gavo pagal prodiuserį ir vieną iš scenarijaus autorių Deaną Devliną.

independence_day_5
stoties „Mirties žvaigždė“ sumažinta schema

4. Scenoje, kur kapitonas Stivenas Hileris (akt. Will Smith) kalbasi su generolu Viljamu Grėjumi (akt. Robert Loggia) už jų nugarų matyti didžiulis ekranas. Kairėje pusėje galima perskaityti tokį užrašą: „Šių žalių linijų paskirtis yra leisti jums manyti, kad šie žodžiai kažką reiškia“ (angl. „the purpose of these greenlines is to lead you to believe that these words mean something“). Tai yra sąmoninga filmo kūrėjų žinutė žiūrovams. Gretimas stulpelis pratęsia mintį: „ir aš plika akimi galiu pamatyti patį šios mašinos ritmą“ (angl. „and can I see with eye serene the very pulse of the machine“). Tai yra eilutės iš anglų poeto Williamo Wordswortho 1888 m. parašyto eilėraščio „Ji buvo malonumų vaiduoklis“ (angl. „She Was a Phantom of Delight“).

independence_day_4
„the purpose of these greenlines is to lead you to believe that these words mean something“

5. Filmas, kurį vagonėlyje vaikai žiūri per televizorių yra 1951 m. klasikinė mokslinės fantastikos drama „Diena, kai sustojo Žemė“ (angl. „The Day the Earth Stood Still“), kurią režisavo Robertas Wise‘as.

independence_day_8
„Diena, kai sustojo Žemė“

6. Scena, kurioje Willo Smitho personažas per dykumą tempia į parašiuto audinį įsuktą sąmonę praradusį ateivį, buvo filmuojama druskos lygumoje netoli Didžiojo druskos ežero Jutos valstijoje. Eilutės „Ir po galais, kas čia taip smirda“ (angl. „And what the hell is that *smell*?), kurią išrėkia W. Smithas, scenarijuje nebuvo. Didysis druskos ežeras yra mažyčių vėžiagyvių, vadinamųjų sūrymo krevečių, namai. Joms nustipus, jų kūnai nuskęsta ežero, kuris nėra labai gilus, dugne ir suyra. Pučiant atitinkamos krypties vėjui ežero dumblas yra sudrumsčiamas ir aplinkui pasklinda milijonų pūvančių krevečių smarvė. Deja, apie tai Willo Smitho niekas neįspėjo.

independence_day_6
„And what the hell is that *smell*?

7. Patriotiška JAV prezidento Tomo Džei Vitmoro, kurį vaidina aktorius Billas Pullmanas, kalba šalia seno lėktuvų angaro nufilmuota 1995 m. rugpjūčio 6 d. Tai yra tas pats angaras, kuriame II pasaulinio karo metais buvo laikomas lėktuvas „Enola Gay“, 1945 m. rugpjūčio 6 d. (t. y. lygiai prieš penkiasdešimt metų) numetęs atomines bombas ant Japonijos miesto Hirosimos.

independence_day_7
Patriotiška JAV prezidento Tomo Džei Vitmoro kalba prie lėktuvų angaro

8. Scenoje, kurioje Willas Smithas įeina į eskadrono persirengimo kambarį, matomi televizorių žiūrintys pilotai yra tikri VMFAT-101 karinio laivyno paruošiamojo eskadrono pilotai.

independence_day_2
tikri VMFAT-101 karinio laivyno paruošiamojo eskadrono pilotai

9. Willo Smitho vaidinamo kapitono Stiveno Hilerio eskadronas dislokuotas El Toro oro bazėje. Tokį patį oro bazės pavadinimą galima išgirsti ir filme „Pasaulių karas“ (angl. „The War of Worlds“, 1953 m.) – iš jos Skraidančio sparno bombonešiai kilo bombarduoti marsiečių. El Toro jūrų pajėgų oro bazė iš tikrųjų veikė Oranž apygardoje Kalifornijoje nuo 1943 m. iki 1999 m.

independence_day_9
El Toro oro bazė „Nepriklausomybės dienoje“

10. Vienoje „Nepriklausomybės dienos“ scenoje Džesminos Dubrou (akt. Vivica A. Fox) sūnus matomas žaidžiantis su Godzilos figūrėle. Nors „Godzilą“ (angl. „Godzilla“) „Nepriklausomybės dienos režisierius Rolandas Emmerichas sukūrė tik 1998 m., tuo metu, kai buvo filmuojama „Nepriklausomybės diena“, jis jau vedė derybas dėl būsimo projekto.

independence_day_3
Džesminos Dubro sūnus matomas žaidžiantis su Godzilos figūrėle

11. Scenos, kurioje žmonės stengiasi pabėgti iš ateivių niokojamo miesto, sumaištyje autobusas trenkiasi į reklaminį stendą – iškaba anonsuoja fantastinį filmą „Žvaigždžių vartai“ – ankstesnį režisieriaus Rolando Emmericho darbą.

independence_day_1
iškaba, anonsuojanti fantastinį filmą „Žvaigždžių vartai“

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles