Saulė irgi žvaigždė

The Sun is Also a Star

Į ką dažniausiai atkreipiate dėmesį rinkdamiesi filmą, į kurį eisite? Garsūs ar mėgstami aktoriai? Intriguojantis, o gal šokiruojantis, provokuojantis, užburiantis ar paslaptingas scenarijus? Ne? Režisieriaus žinomas vardas scenaristo kėdėje? Gal bent garsi kino studija? Milžiniško masto reklama? Itin dažnai suveikia bent vienas šių kriterijų, tačiau šį kartą nė vieno jų negausite. Na, nebent esate nepataisomas romantinių filmų mėgėjas. Tokiu atveju šansą šiam filmui galbūt ir suteiksite, bet prieš tai tektų perskaityti filmo aprašymą, nes filmo pavadinimas yra nieko nesakantis ir neorientuojantis žiūrovo į tai, apie ką bus pasakojama.

Siužetas

Nataša – imigrantė iš Jamaikos, bandanti iškovoti sau ir savo šeimai teisę pasilikti JAV. Ji netiki likimu ir meile. Danielis – jos priešingybė. Jis tiki meile ir likimu, laimingus atsitiktinumus traktuoja kaip tam tikrus ženklus. Vienam tokiam nutikus jis sutinka Natašą ir pažada jai įrodyti, jog ji neteisi ir įsimylės jį per vieną dieną, o jei reikės – net per valandą. Tik bėda ta, jog jis nežino, kad tai gali būti paskutinės Natašos valandos JAV.

Mažas žmogutis ir tas beširdis valdžios aparatas

Žinoma, tai sarkazmas. Bandymai ignoruoti nusižengimus, įstatymų laužymą „piešti“ rožine spalva kelia juoką. Būtent tai filmas pradžioje ir pasiūlo – nepasakojami faktai, dėl kurių Natašos šeima susiduria su itin nemaloniomis aplinkybėmis, tačiau nesunkiai galime nuspėti, jog jie susiję su Natašos šeimos neteisėtais veiksmais. Filmas tokius faktus nutyli ir žiūrovai suklaidinami, o šitokį nesąžiningą politikavimą praleisti pro akis nevalia. Visa laimė, jog problema pakankamai greitai užmirštama ir pasineriama į tas vieninteles priežastis, t. y. meilę ir romantiką, dėl kurių žiūrovai, manyčiau, galėjo traukti į kino teatrus.

Filmui artėjant į pabaigą ir vėl buvo prisimintos minėtos problemos, tik šį kartą netiesiogiai užsimenama apie jų atsiradimą, kuris buvo nulemtas nelegalių priežasčių. Galime nesunkiai visą tai susieti su realiomis aktualijomis ir griežta JAV imigracijos politika, bet tegul tai lieka filmo kūrėjų sąžinei. Sumaišyti romantinį ir niekuo neišsiskiriantį filmą su politika bei asmeninėmis nuostatomis yra pakankamai skystoka. Nepataisomiems romantikams reiktų priminti, jog tokia situacija gimdo korupciją, šešėlį, nesumokėtus mokesčius, sveikatos apsaugos prastėjimą ir dar turbūt šimtus kitų problemų. Bet kam tai rūpi, kai svarbiausia meilė? Bėda, kad tokių situacijų ne šimtai ir ne tūkstančiai, o milijonai. Ir su jomis susidoroti personalizuotai per keblu, nepaisant to, kad vienas iš tūkstančio atvejų gali būti toks gražus kaip filme.

Romantika, saldumas ir sutapimai

Tiesą sakant, filmo pavadinimas pačiame filme bando mums šį tą pasakyti. Frazė „saulė irgi žvaigždė“ tiesiog ištariama, tačiau nesukelia jokių impulsų ar reikšmę generuojančių minčių. Jokių. Kūrėjai pasirinko kelią meilės istoriją protarpiais sieti su pseudomoksliniais ir pseudoinetelektualiais intarpais. Nepaisant kūrybinio sprendimo skurdumo ir nelogiškumo, tai galėjo turėti bent jau kažką naudingo – informaciją, kuri kažką žiūrovui suteiktų, leistų sužinoti įdomius ir tikrus faktus. Deja, net ir ne visi šie faktai buvo teisingi, jie daugiau priminė Google paieškoje suvedus „protingos mintys“ gautus rezultatus, kuriais naudojasi teta Virga (tokią visi turime) per kiekvienas vestuves ar gimtadienius sakydama tostus.

Romantikos filme išskirti iš kitų tokio tipo filmų negalėtume, nes ji tipiškai neįdomi, nuvalkiota ir paprasta. Prabudę vidury nakties kaip žirnius į sieną galime išberti šiuos romantikos filmuose elementus – skeptiškumas ir pasipriešinimas, procesas gerėja, nusivylimas ir skeptiškumą paneigianti meilės pergalė. Galima juos įvardyti įvairiausiais kitais žodžiais, bet principas lieka toks pat. Galbūt būtų galima pagirti bandymą romantiką vaizduoti ne pompastiškai, bet kuo natūraliau, paprasčiau. Toks kūrėjų noras tikrai jautėsi, bet tai filmo „nepatraukė“ į viršų, tad bandymas ir lieka tik bandymu, o ne teigiamu rezultatu.

Saldumas.. ech, mėgstat saldumynus? Ar turite vieną ar kelis savo mėgstamiausius saldainius, šokoladą? Malonu pajutus jų skonį? Kaip ir aišku, jog tų pačių saldumynų „paragavus“ be saiko (vienu kartu prisigrūdus kelias saujas) pasidaro nebe taip ir gera. Širdis apsąla tiek, kad nė pirštų į burną nebereikia kišti, kad sukiltų tam tikri nemalonūs refleksai. Taip nutinka ir filmo peržiūros metu. Tie visiškai nelogiški sutapimai, kurie padeda filmo veikėjams atsidurti teisingame kelyje ar vienas kitą sutikti, patiekiami su saiku, tampa malonūs, tačiau brukami kas kelias scenas jie sukelia jau minėtą nemalonų potyrį. Nėra gerai, kai romantinio filmo scenarijus mažiau tikėtinas nei drakonų, ateivių ar sniego žmogaus pasirodymas. Dabar pat. Prie jūsų durų. Popietės arbatėlei.

Aktoriai

Antraplaniai aktoriai tiesiog buvo, kai to reikėjo, todėl nematau reikalo apie juos kalbėti, jei kūrėjai nematė reikalo, kad jie būtų svarbūs filmui. Tuo tarpu pagrindiniai veikėjai Nataša (aktorė Yara Shahidi) ir Danielis (aktorius Charles Melton) gauna beveik visą filmo laiką ir apie juos šį bei tą pasakyti reikia. Abu pakankamai jauni, ypač Y. Shahidi, todėl jų „didieji“ vaidmenys dar laukia ateityje. Pagrindinius aktorius ekrane išvydau pirmą kartą ir jų pasirodymai nebuvo blogi. Žinoma, skurdokas scenarijus neleidžia pilnai atsiskleisti ir įvertinti jų gabumus, tačiau potencialo teikiančių ženklų buvo. Besikeičiančios nuotaikos, šiek tiek aukštesnių emocijų atvaizdavimas nebuvo įspūdingas, tačiau ir be didesnių minusų, o įvertinus šiek tiek patraukliai išskirtinę pagrindinių aktorių išvaizdą, jie gali tapti viliojantys variantai talentingesniems kūrėjams.

Pabaigai

Mėgstat romantinius filmus ir neįtikėtini sutapimai, padedantys veikėjams būti kartu, jums kelia malonius jausmus ir natūralią šypseną? Jeigu taip, neapsiriksite pasirinkę šį filmą. Perdėtas saldumas jus nuteikia ne itin maloniai? Na, tuomet turiu perspėti, kad tai turbūt saldžiausias šių metų filmas, kuriame nelogiškų sutapimų daugiau nei aguonų aguoniniame pyrage. Be viso to filmas daugiau niekuo neišsiskirs ir nieko nepasiūlys. Pamiršite jį greičiau nei perskaitysite šią recenziją.

6
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
6.3
Režisūra
5.6
Kinematografija
5.7
Garso takelis
6.4
Techninė pusė
5.7
Aktoriai
6.4
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles