A. Schwarzeneggeris: „Pirmiausia turi suklysti – tik tada suprasi, kaip pasiekti sėkmę“

Visiems puikiai pažįstamas aktorius Arnoldas Schwarzeneggeris per savo gyvenimą matomai jau yra pasiekęs viską. Praėjęs sunkios vaikystės „mokyklą“, įgavęs kultūrizmo pripažinimą, tapęs viena ryškiausių Holivudo žvaigždžių ir galiausiai tapęs Kalifornijos gubernatoriumi, aktorius supranta, kad viskas yra pasiekiama tik sunkiu darbu.

1947’ais metais Austrijoje gimęs aktorius vaikystėje toli gražu negalvojo, kaip sėkmingai pasisuks jo gyvenimas. Ir jeigu A. Schwarzeneggerio vaikystė nebuvo iš tų Amerikos vaikų žinomų bei pamiltų laikotarpių, aktorius jau tada žinojo, ko gyvenime jis nori pasiekti. Jo tėvas Gustavas buvo alkoholikas policininkas bei priklausė Nacių partijai. Turėdamas kelis sūnus, tėvas rodė akivaizdžią simpatiją visai ne Arnoldui, kuris tuo metu buvo ne tik liesesnis už savo brolį, tačiau ir už daugelį kitų jo draugų. Sunku patikėti, kad kadaise aktorius kažkam nusileido raumenine mase, todėl aktoriaus tėvas Gustavas sugalvojo pamokyti A. Schwarzeneggerį ir specialiai sukiršijo du brolius, taip siekdamas vaikį paprotinti, kad jeigu jis nemokės pastovėti už save – jam nepadės niekas. „Mano vaikystė buvo šlykšti. Tėvas manęs nemylėjo, o pastovi įtampa namuose mane tiesiog žlugdė“ , – prisipažino aktorius A. Schwarzeneggeris. Vaikystė aktorių paveikė itin stipriai ir šis netgi 1972’ais atsisakė dalyvauti tiek tėvo laidotuvėse, tiek brolio, kuris pateko į autoavariją 1971’ais.

1960-1965 metų periodas A. Schwarzeneggeriui buvo it atgimimo periodas. Susižavėjęs to meto vienu žymiausių kultūristų, Redu Parkeriu, kuris buvo ne tik sporto, tačiau ir kino žvaigždė (nusifilmavo penkiuose skirtinguose Heraklio filmuose), suprato, kad tikroji jo ateitis laukia ne kur kitur – o Amerikoje. Raktu į sėkmę A. Schwarzeneggeris įvardija Joe Weiderį, kuris buvo vienas tarptautinės kultūrizmo federacijos įkūrėjų. Matydamas ryškų sportininko progresą, J. Weideris pakvietė jį į savo organizuojamus turnyrus – per savo karjerą atletas laimėjo penkis „Mr. Universe“ bei septynis „Mr. Olympia“ titulus.

Neilgai trukus, 1968 metais, aktorius imigravo į Jungtines Amerikos Valstijas bei toje šalyje pradėjo propaguoti sportą. Jau 1977 metais išėjo dokumentinis filmas „Auginant geležį“ (angl. „Pumping Iron“), kur pasakojama apie A. Schwarzeneggerio bandymą apginti konkurso „Mr. Olympia“ karūną.

Dar gyvendamas Austrijoje Arnoldas buvo išbandęs aktorystę, todėl gyvendamas USA užsibrėžė sau tikslą – laikui bėgant sportininko pripažinimą pakeisti žinomumu Holivude. Savo aistros sportui dėka leido studijoms vieningai pritarti, kad tai tėra laiko klausimas, kol aktorius sužibės ir didžiuosiuose ekranuose.

Scena iš filmo „Heraklis Niujorke“
Scena iš filmo „Heraklis Niujorke“

Holivude aktorius debiutavo Arthuro Allano Seidelmano juostoje „Heraklis Niujorke“ (angl. „Hercules in New York“). Pasak filmo režisieriaus, šiam vaidmeniui aktorių pasirinkti buvo itin lengva: „Pirmąkart su Arnoldu susitikau kavinėje. Jis kalbėjo savo laužyta anglų kalba, tačiau buvo neįtikėtinai paprastas bei įdomus žmogus. Tokią ryškią žmogaus charizmą galima pajusti ir per atstumą. Kai jo paklausiau, kodėl jis atsikraustė gyventi į Ameriką, jis besijuokdamas atsakė, kad viskas tik dėl pinigų, tačiau filmavimo aikštelėse aktorius į savo vaidmenis atiduodavo visus 100% savo galimybių. Jokių nesąmonių – tik juodas darbas.“

Suvaidinęs kelis smulkius vaidmenis, jau 1976 metais A. Schwarzennegeris laimėjo auksinę gaublio statulėlę geriausio naujoko vyro nominacijoje dėl filmo „Amžinai išalkęs“ (angl. „Stay Hungry“). Savo dominuojančia jėga bei raumeningu kūnu buvo natūralu, kad Arnoldas turi vaidinti veiksmo filmuose, tačiau kad ir koks aktorius atrodytų raumeningas ir nepakartojamas – jau sekančiais metais vien dėl savo ūgio (183 cm) aktorius pralaimėjo Lou Ferrigno (195 cm) principinę dvikovą dėl „Nerealiojo Hulko“ (angl. „The Incredible Hulk“) vaidmens.

Kelis ateinančius dešimtmečius aktorius buvo vienas populiariausių pasirinkimų studijoms dėl vaidmenų veiksmo juostose, tačiau buvo momentų, kai režisieriams aktoriaus raumeningumas arba netiko, arba įtampos filmavimo aikštelėse neatlaikė kitos didžios žvaigždės. A. Schwarzeneggeris buvo svarstomas pagrindiniam vaidmeniui 1978’ųjų metų filme „Supermenas“ (angl. „Superman“), tačiau Marlonas Brando užkirto tam kelią sakydamas, kad dėl savo keisto akcento aktoriaus elementariai žmonės nesupras. 1987 metais aktorius turėjo vaidinti „Robotą policininką“ (angl. „RoboCop“), tačiau dėl pernelyg didelės masės aktoriaus kandidatūros buvo atsisakyta argumentuojant, kad su roboto policininko šarvais aktorius atrodys kvailai.

Buvo ir daugiau vaidmenų, kuriuose režisieriai matė A. Schwarzeneggerį juostų ašyse, tačiau dėl įvairių priežasčių jo kandidatūra buvo atmesta: 1991’ais metais aktoriui buvo pasiūlytas „daktaro aštuonkojo“ (angl. „Dr. Octopus“) vaidmuo filme „Žmogus voras“ (angl. „Spider-Man“), tačiau neilgai trukus, kino studijos išvis atsisakė filmuoti juostą; aktorius turėjo suvaidinti JAV prezidentą filme „Prezidento lėktuvas“ (angl. „Air Force One“), tačiau vaidmeniui buvo pasirinktas Harrisonas Fordas, kurio pavardė buvo labiausiai „prezidentiška“; paskutinis filmas, dėl kurio aktorius iki šiol gailisi, kad nenusifilmavo, tai „Dviveidis“ (angl. „Face/Off“), tačiau A. Schwarzeneggeris nesutiko su finansinėmis sąlygomis ir pagrindiniai vaidmenys buvo pasiūlyti Johnui Travoltai bei Nicolas Cage’ui.

Net ir priėmęs keletą neteisingų sprendimų, A. Schwarzeneggeris nesižvalgo atgal ir pripažįsta, kad norint surasti raktą į sėkmę, visi privalo klysti. „Tu negali visada būti nugalėtojas, todėl nereikia bijot suklysti. Negali būti paralyžiuotas šia baime, nes kitaip tu tiesiog niekada nestumsi savęs į priekį – privalai pasitikėti savimi ir savo darbu, kartu žinoti, kas yra teisinga tau pačiam ir tik tada sėkmė tave aplankys. Dauguma geriausių aktorių yra suvaidinę ir nevykusiuose filmuose, o pas mane tokių yra tikrai daug, tačiau iš savo klaidų aš pasimokiau ir stengiuosi to nebekartoti“, – mintimis dalinosi A. Schwarzeneggeris.

Periode tarp 1980-1990 jis tapo dominuojančiu aktoriumi veiksmo filmų kategorijoje ir suvaidino tokiuose filmuose, kaip „Konanas barbaras“ (angl. „Conan the Barbarian“, 1982 m.), „Terminatorius“ (angl. „The Terminator“, 1984 m.) bei „Komando“ (angl. „Commando“, 1985 m.).

Scena iš filmo „Terminatorius 2: Paskutinio teismo diena
Scena iš filmo „Terminatorius 2: Paskutinio teismo diena

1982’ais metais pasirodęs „Terminatorius“ aktoriui atvėrė visus kelius į sėkmingą jo karjerystę. Filmo režisierius Jamesas Cameronas „Entertainment Weekly“ leidiniui teigė, filmo idėja gimė išties banaliai – bekarščiuojantis susapnavo iš liepsnų išnyrančio roboto siluetą. Pagal pradinę idėją aktorius turėjo suvaidinti visai ne priešiškai nusiteikusią mašiną, bet žmonijos gelbėtoją Kyle’ą Reese’ą. Režisierius prisimena, kaip perskaitęs scenarijų A. Schwarzeneggeris priėjo prie režisieriaus ir savo sodriu austrišku balsu užprašė vaidinti Mašiną. J. Cameronas papurtė galvą ir atsakė, jog taip nebus: „Ne ne, juk Reese’as filmo žvaigždė! Jis yra tikrasis herojus, o terminatorius teturėjo tik kelias frazes viso filmo metu, bet Arnoldas tiesiog pasižiūrėjo į mane ramiu žvilgsniu ir pasakė, kad pasitikėčiau juo. Filmavimo metu aktoriui suteikiau visišką laisvę. Tik jo dėka frazė „I’ll come back“ pavirto į „I’ll be back“, o kadangi šiais laikais ją prisimena kiekvienas – šis sprendimas pasiteisino.“

1990-2000 periodas A. Schwarzeneggeriui buvo ne ką mažiau sėkmingas nei jo karjeros pradžia – aktorius suvaidino daugybėje visiems žinomų filmų: „Viską prisiminti“ (angl. „Total Recall“), „Terminatorius 2: Paskutinio teismo diena“ (angl. „Terminator 2: Judgment Day“), „Trintukas“ (angl. „Erasor“), „Melas vardan tiesos“ (angl. „True Lies“) ir kt..

2003’ais metais A. Schwarzeneggeris nusprendė aktorystėje padaryti pauzę ir išbandyti save politikoje paskelbęs, kad sieks Kalifornijos gubernatoriaus posto. Valstija šiltai priėmė naują gubernatorių, kuris, kaip ir kiekvienas naujai išrinktas žmogus, pasižadėjo, jog valstijoje sugrąžins ekonominį stabilumą. Kaip ir buvo tikėtasi, A. Schwarzeneggeris įnešė solidumo, pasitikėjimo bei puikaus humoro jausmo į savo naująjį darbą: „Savo komandą aš visada raginau dirbti smarkiau. Jeigu ofise sėdintys vyrai negalėjo pasitikėti savimi – aš juos paprastai vadindavau ‘moteriškais vyrais’. Visada ragindavau grįžti atgal prie savo kompiuterių ir ieškoti išeičių – kaip grąžinti valstijos biudžetą į teisingus rėmus.”

Arnoldas Schwarzeneggeris - Kalifornijos gubernatorius
Arnoldas Schwarzeneggeris – Kalifornijos gubernatorius

2006’ais metais aktorius buvo perrinktas antrai kadencijai, kuri nebuvo tokia vykusi, kaip pirmoji, todėl 2011’ų metų pradžioje, pabaigęs savo politinę karjerą, aktorius nusprendė grįžti į pramogų pasaulį. Tų pačių metų kovo mėnesį, su žymiu komiksų kūrėju Stan Lee, aktorius nusprendė kurti naują animacinį filmuką, kurio ašimi turėjo tapti būtent jo darbas gubernatoriaus poste.

„Niekada negalvojau, kad galėsiu atitrūkti nuo aktorystės tokiam ilgam laikotarpiui, tačiau po septynių metų pertraukos supratau, kad savo aistros aš niekada negalėsiu apleisti“, – mintimis dalinosi aktorius Arnoldas Schwarzeneggeris.

2010’ais metais aktorius grįžo į aktorinį pasaulį suvaidinęs Sylvesterio Stalonės, Jean-Claude Van Damme’o, Bruce’o Willis’o ir kitų žvaigždžių apsupty filme „Nesunaikinami“ (angl. „The Expendables“). Pripažinimo sulaukusi pirmoji dalis po kelių metų leido pasauliui išvysti antrąją dalį ir praeitais metais fiasko patyrusią trečiąją.

Ir nors po paskutinių Arnoldo Schwarzeneggerio filmų kritikų lūpomis nuvilnijo kalbos, kad aktoriaus karjeros žvaigždė jau priblėso, po naujausio terminatoriaus kritikai pradėjo kalbėti visai kitaip:

„Tiek filmui, tiek pačiam Arnoldui neabejingi žmonės vis dar gali mėgautis tuo mielu seniu, kuris visiems sugeba iškaršti kailius. Vyresnio amžiaus žvaigždės negali atsispirti pagundai leisti mums mėgautis jų eiliniu galvų daužymu, bet ta nostalgija žavi“ , – mintimis dalinosi „New York Times“ laikraščio redaktorė Manohla Dargis.

Pasak leidinio „Weekly Entertainment“: „Metams bėgant A Schwarzeneggeris įrodė esantis puikus perkūrinėtojas. Kultūrizmo čempionas sugebėjo tapti visų mylimu aktoriumi, o vėliau ir Kalifornijos gubernatoriumi. Taip, šia juosta jis tikrai grįžo į savas aktorystės aukštumas.“

„Terminatorius: Genisys“ (angl. „Terminator: Genisys“) serijoje jau yra penktoji dalis, tačiau aktorius suvaidino keturiose juostose: „Ketvirtoje dalyje manęs nebuvo dėl to, kad tuo metu dirbau gubernatoriumi. Tuo metu turėjau pašaukimą – tarnauti žmonėms, tačiau tik pasibaigus antrai kadencijai, sulaukiau skambučio iš juostos režisierių, kurie siūlė prisidėti prie penktos dalies. Aš sutikau, tačiau pradžioje norėjau pamatyti scenarijų – jie tikrai pasielgė protingai bandydami atkartoti originalią 1984’ųjų metų sukurtą istoriją ir pačioje protingiausioje vietoje pasukti scenarijų visiškai skirtingu keliu.”

Leidinio „Weekly Entertainment“ žurnalistai užklausė aktoriaus, ar buvo sunku vėl atrodyti taip pat, kaip ir pirmoje dalyje. „Žinoma, aš privalėjau atrodyti taip pat, kaip 1984’ais. Nors ir pasenau 30’ia metų, tačiau mano kūnas turėjo būti toks pat raumeningas, kaip tada, todėl sporto salėje praleisdavau dvigubai daugiau laiko, nei anksčiau“.

Pasak pirmųjų „Terminatoriaus“ filmų režisieriaus Jameso Camerono: „Pirmą kartą išvydęs filmą, aš iškart paskambinau Arnoldui ir pasakiau, jog filmas puikus. Arnoldas ir vėl pranoko save, o tokiame amžiuje išlikti aukštame lygyje yra beprotiškai sunku. Jeigu būčiau galėjęs režisuoti ir šią dalį, aš tikrai būčiau pasirinkęs šią istoriją – ji puikiai atspindi tiek Arnoldo charakterį, o ir šiaip jau buvo laikas istoriją pasukti kitu kampu“.

Juostos režisierius Alanas Tayloras negalėjo įsivaizduoti kito aktoriaus terminatoriaus vaidmeniui: „Kai atėjo laikas rinktis pagrindinį aktorių, niekam net minčių nekilo pakeisti Arnoldą. Jis yra puikus žmogus, su kuriuo tu jautiesi ne tik užtikrintai, tačiau kartu žinosi, kad jis suvaidins nepriekaištingai. Aktoriaus yra puikus humoro jausmas bei negaliu pamiršti, koks paprastas žmogus jis yra – jeigu šiais laikais visos megažvaigždės pietauja didžiausiuose restoranuose, tai A. Schwarzeneggeris visai nėra išpuikęs ir valgydavo kartu su mumis valgykloje“.

Jau šį savaitgalį į kino ekranus grįžta dar viena Terminatoriaus dalis su Arnoldu Schwarzeneggeriu priešakyje. Aktoriui į kompaniją prisijungia Jasonas Clarke ir serialo „Sostų karų“ (angl. „Game of Thrones“) žvaigždė Emilia Clarke. Kviečiame susipažinti su filmo anonsu:

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles