Lietuva tarptautinių organizacijų teigimu yra viena lyderių, jei taip galima sakyti, intelektinės nuosavybės pažeidimų internete srityje.

Tačiau Lietuvoje turbūt labiausiai iš ES šalių kino kompanijos yra susirūpinę savo turto saugumu ir nuolat gina savo teises.

INAC skaičiavimais, filmų, muzikos ir knygų vagysčių naudojantis internetu mąstas Lietuvoje išties yra bauginantis. Kuomet pasaulyje nelegaliai intelektinį turinį platinančių tinklapių daroma žala per metus siekia 461 mlrd. JAV dolerių, Lietuvoje žala viršija 2,1 mlrd. eurų – tai yra ženkli visos rinkos dalis.

Teisių tuėtojai, kino kompanijos patiria didžiulę žalą dėl šių pažeidimų, kūrėjai praranda kūrybinį potencialą, o vartotojai klaidinami ir nelegalų turinį žiūri neskirdami ar tai legalu ar ne. Tuo yra iškreipiama rinka, neteisėtai filmus platinantys asmenys neretai susižeria milžinišką pelną, kūrėjus palikdami be uždarbio ir teisėtų lūkesčių.

Todėl didžioji dauguma Lietuvos kino kūrėjų kompanijų, kino platintojai ir INAC| Intelektinės nuosavybės apsaugos centras (Viešoji įmonė Mokslo ir inovacijų integracijos centras) nuolat vykdome teisių gynimą internete.

LR Kultūros ministerijai parėmus audiovizualinių kūrinių teisių gynimą internete atsirado galimybė sustiprinti gynimą ir apginti kūrėjus, kurie bendradarbiauja saugodami savo kūrinius. Projekto metu vykdytas nuolatinis monitoringas automatizuotu/rankiniu būdais, šalinti neteisėtus audiovizualinių kūrinių platinimo šaltinius vadovaujantis LRV nutarimo Nr.881, 2007 m. ir kitais teisiniais aktais (DMCA, kt.).

Projekto laikotarpiu automatizuota INAC interneto monitoringo sistema buvo nuolat monitorinami projekto partnerių audiovizualiniai, muzikos kūriniai, ir, esant pažeidimams, siunčiami pranešimai tinklalapių administratoriams, Host IPT administratoriams ir valdytojams šalinti šiuos pranešimus. Iš Google paieškos sistemos išsiųsta šalinti virš 12 000 vnt. nuorodų neteisėtai platinamus kūrinius, iš Youtube, Facebook sistemų buvo pašalinta virš 2 000 vnt. nuorodų,iš tinklalapių, kurie neteisėtai viešai skelbia kūrinius internete pašalinta virš 3000 pažeidimų.

Monitoringas vykdomas nuolat 24/7/12/365 režimu, pastebėti pažeidimai nedelsiant šalinami. Šio projekto metu taip pat pradėta formuoti civilinė teisių gynimo praktika su Advokatų kontora METIDA ir pradėta civilinė byla Baltracker.net tinklalapio valdytojams.

Projekto partneriai UAB „Garsų pasaulio įrašai“, UAB „Cinema cult distribution“, UAB Multikino Lietuva, BuvauKine.lt portalas, UAB“Theatrical film distribution“, LR Kultūros ministerija ir kitos Lietuvos kino platinimo kompanijos.

Projektas dalinai finansuotas LR Kultūros ministerijos autorių teisių apsaugos programos lėšomis.

INAC.LT

2018 10 30

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles