R. De Niro: „Brangioji, net nesitikėk – interviu tu iš manęs negausi“

Legendinis kino aktorius Robertas De Niro per savo ilgą karjerą suvaidino daugybėje vertų pripažinimo filmų. Dviejų Oskarų laureatas, šešių vaikų tėvas ir dar vienos nuostabios komedijos aktorius šį savaitgalį į didžiuosius kino ekranus grįžta kartu su Prados palytėta aktore Anna Hathaway filme „Naujokas“ (angl. „The Intern“). Nuotaikingų juostų režisierė Nancy Meyers ir vėl pristato smagų filmą, o šio savaitgalio žvaigždė – Robertas De Niro.

Sunki vaikystė ir nusikalstamo pasaulio pažinimas

Robertas De Niro Jaunesnysis gimė 1943-aisiais Niujorke. Aktorius gimė gerbiamų menininkų ir kartu aktorių šeimoje, kurie susipažino Hanso Hoffmano dailės būrelyje. R. De Niro mama Virginija buvo kritikų išliaupsinta dailininkė, kurios 40-50-ųjų paveikslai iki šiol puošia turtingųjų sienas, o tėvas, R. De Niro Vyresnysis buvo kartu dailininkas, skulptorius ir poetas, kurio darbai taip pat kritikų buvo itin gerbiami. „Auksine porele“ tituluojami Niujorko tėvai dėl nesutarimų išsiskyrė dar 1945 metais, kuomet jų sūnui tebuvo 2-i metai. Tėvui išlikus ištikimam menui, De Niro Jaunesnysis buvo užaugintas mamos, kuri daile užsiėmė tik dėl to, jog suteiktų sūnui tinkamą išsilavinimą.

Šviesaus ir energingo būdo vaikas nepraleisdavo galimybės susitikti su tėčiu ir kartu lankytis kino teatruose. R. De Niro grįžus namo, būsimas aktorius visais būdais stengėsi mamai parodyti savo aktorinius sugebėjimus, pamatytus kino teatruose peržiūrų metu. Nuo pat mažų dienų, aktorius negalėjo atsistebėti Švedų aktorės Greta Garbo vaidyba, o mėgstamiausias jos vaidmuo aktoriui ligi šių dienų yra „Nina“ (angl. „Ninotchka“). R. De Niro mama nepilnu etatu dirbo redaktore „Maria Picator’s Dramatic Workshop“ leidykloje, o direktoriaus padedama mama sugebėjo jaunajam aktoriui suteikti galimybę lankyti aktorytės pamokas nemokamai.

Sulaukęs 10-ies metų, aktorius pagaliau debiutavo spektaklyje „Ozo šalies burtininkas“, kur suvaidino bailųjį liūtą. Mamai pamačius jaunuolio talentą ir aistrą vaidybai, būsimas aktorius R. De Niro įstojo į Niujorko prestižinę „Muzikos ir meno aukštąją mokyklą“ (angl. „High School of Music and Art“). Nesugebėjęs atlaikyti mokytojų spaudimo ir konkurencinės moksleivių aplinkos jau po kelių dienų aktorius prestižinę mokyklą iškeitė i daugelio lankomą paprastą mokyklą.

Nepaisant aplinkos pakeitimo, R. De Niro jau netrukus suvokė, kad savo talento švaistyti mokyklos suole jis neketina ir tiesiog iškeitė jį į laisvalaikį su Italų grupuote. Dėl savo blyškaus veido netrukus aktorius buvo pramintas „Bobby Milk“ pravarde. Robertas De Niro net ir grupuotėje buvo pakankamai ramus asmuo ir į nelaimes pakliūdavo itin retai, tačiau kitų narių „dėka“ įgavo vertingos patirties kaip aktoriniame gyvenime teisingai perteikti Italų mafijos narius.

Karjerystės ir bendradarbiavimo pradžia su legendiniu režisieriumi Martinu Scorsese

1960’ais ieškodamas tikrojo savęs jaunuolis išvyko aplankyti giminaičių į Kaliforniją. Ten būsimas aktorius ir suvokė, kad laikas keisti savo gyvenimišką rutiną – mesti paprastą mokyklą ir grįžti į aktorystės pasaulį. Kartą žurnalistų paklaustas, kodėl nusprendė pasirinkti šią profesiją, aktorius atšovė: „Vaidyba yra pigus būdas padaryti tai, ko tu niekada gyvenime pats nepadarytum“. R. De Niro įstojo į „Stellos Adler Vaidybos Studiją“ (angl. „Stella Adler Studio of Acting“) ir nepaisant savo užimtumo vis dar bandė pabaigti kitas aukštąsias mokyklas, tačiau taip iki šiol jos ir neužbaigė. Stella Adler tikėjo, kad Constantino Stalislavskio aktorystės mokslo metodai gali padėti kiekvienam aktoriui pasiekti savo aukštumų išmokstant perprasti patį save per gilų psichologinį savęs pažinimą. Būdant aktyviai mokytojai, kartą leidinys „The New York Times“ ją apibūdino kaip dėstytoją, kuri gali „prakeikti, pataikauti, pyktis, užkriokti ir, žinoma, kartais netgi pagirti savo mokinius“. Per savo ilgą karjerą Adler mokė tokius kino genijus, kaip Marloną Brando ir Rodą Steigerį, tačiau iki pat savo paskutinių gyvenimo dienų De Niro vadino savo vienu geriausių mokinių.

Aktorius R. De Niro filme „Piktosios gatvės“ (angl. „Mean Streets“)
Aktorius R. De Niro filme „Piktosios gatvės“ (angl. „Mean Streets“)

Motinai leidus, De Niro investavo pinigus, skirtus mokslui koledže, į tolesnę savo karjerą. Mokydamasis kartu su Lee Strasberg „Niujorko Aktorių Studijoje“ (angl. „Actor’s Studio in New York City“) R. De Niro netrukus pradėjo dalyvauti perklausose į vaidybinius filmus. Aktorė Sally Kirkland kadaise davė interviu žurnalui ir Robertą De Niro pristatė taip: „Seniau jaunuoliai ateidavo į agentūras tiesiog nusifotografuoti ir parodyti, kokie jie yra gražūs, tačiau R. De Niro iškart atėjo su savo 25-ių nuotraukų albumu su skirtingomis veido mimikomis ir taip norėjo įtikinti režisierius, kad jis nėra tiesiog eilinis aktorius“. Robertas De Niro kine pasirodė 1965 metų prancūzų filme „Trys kambariai Manhetene“ (angl. „Three Rooms in Manhattan“), tačiau tikruoju aktoriaus debiutu visi iki šiol vadina 1968 filmą „Sveikinimai“ (angl. „Greetings“).

Vėliau sekė keli smulkūs aktoriaus pasirodymai kine, tačiau tikruoju R. De Niro proveržiu skaitomi 1973 metai ir vaidmenys juostose „Būgną musk lėtai“ (angl. „Bang the Drum Slowly“) ir „Piktosios gatvės“ (angl. „Mean Streets“), kur režieriaus kėdę buvo užėmęs pats Martinas Scorsese. Režisieriaus Briano de Palma’os suvesti R. De Niro ir Martinas Scorsese iškart pajuto tarpusavio supratimą daugelyje filmo kūrimo aspektų. Tinkamam juostos „Būgną mušk lėtai“ pasiruošimui, aktorius peržiūrėjo begales beisbolo rungtynių ir mokėsi, kaip teisingai ir įdomiai išpurkšti pomidorų sultis per savo priekinius dantis. Tuo metu aktoriaus žmona Diahnne Abbott teigė, kad namuose aktorius buvo per smarkiai įnikęs į savo vaidmenį, o kartais net negalėdavo atpažinti, kur dingo senasis De Niro.

Negautas vaidmuo pirmoje „Krikštatėvio“ dalyje ir antrasis Oskaras

Martinas Scorsese ir vaidmuo juostoje „Piktosios gatvės“ padėjo aktoriui „užsitarnauti“ vieno garsiausių gangsterinių personažų perteikėjo vardą. 1974-ais aktorius tapo vienu mėgstamiausių Amerikos herojų – vaidyba Franciso Fordo Coppola’os filme „Krikštatėvis II“ (angl. „The Godfather: Part II“) ir Vito Corleone’s personažas padėjo aktoriui pirmąkart laimėti Oskaro statulėlę geriausio antraplanio aktoriaus kategorijoje. Specialiai šiam vaidmeniui aktorius turėjo išmokti kalbėti ir Siciliečių kalba.

Aktorius R. De Niro dalyvavo perklausoje ir Michaelo Corleone’s vaidmeniui pirmoje dalyje, tačiau vaidmenį gavo Alas Pacino. Internete paplito vaizdo įrašas, kuriame galima pamatyti aktoriaus pastangas gauti šį vaidmenį, todėl kviečiame su juo susipažinti:

Po kelių metų R. De Niro pristatė vieną ramiausių ir kartų įsimintiniausių vaidmenų juostoje „Taksi vairuotojas“ (angl. „Taxi Driver“) kartu su Jodie Foster. „Iki to momento, kuomet pirmąkart susitikau aktorių R. De Niro ir režisierių Martiną Scorsese aš jau buvau suvaidinus daugybėje vaidmenų. Aktorystę pradėjau būdama trejų metų, tai būdama 12-os jaučiausi kaip tikra veteranė. Tačiau mums reikėjo pabendrauti su De Niro, kad pradėtume jausti tarpusavio supratimą ir jis kiekvieną dieną mane pasiimdavo iš viešbučio, važiuodavome vakarieniauti į vis kitus restoranus. Pirmąkart jis nieko neištarė. Tiesiog, kaip visada – murmėjo sau po nosimi. Antrąkart jis pradėjo repetuoti su manimi patį elementariausią tekstą, tačiau tai man buvo ganėtinai nuobodu, nes savo eilutes aš jau mokėjau. Trečiąkart mes vėl pradėjome kartoti tas pačias eilutes ir šįkart tai mane tikrai supykdė. Tačiau ketvirtas kartas buvo visiškai kitoks. Mes vėl pradėjome tas pačias eilutes, tačiau tęsėme tai improvizuodami ir kartu įsivaizduodami, kaip tos scenos gali atrodyti. Jis manęs tiesiog prašyte prašė improvizuoti“, – pirmas dienas su R. De Niro prisiminė Jodie Foster. „Vaidyba su De Niro buvo tiesiog atgaiva man pačiai. Anksčiau įsivaizdavau, kad būdama aktore, aš turiu tiesiog natūraliai vaidinti ir atkartoti kitų parašytą scenarijų – niekas manęs neprašė sukurti naujo personažo. Anksčiau ką girdėdavau iš režisierių tai būdavo arba „Sakyk tai greičiau“, arba „Sakyk tai lėčiau“. Tai tikrai buvo naujas bei nepatirtas jausmas man pačiai, kadangi suvokiau, jog vaidinimas nėra kvailas darbas. Atvirai kalbant, iki to momento aš maniau, kad vaidinti yra kvaila. Robertas De Niro tiesiog pakeitė mano supratimą ir gyvenimą“.

1978-1980 metais pasirodė dar keli nuostabūs ir dramatiniai aktoriaus vaidmenys juostose „Elnių medžiotojas“ (angl. „The Deer Hunter“), kur istorija pasakoja apie grupę draugų bei jų išgyvenimus po Vietnamo karto. Kitos juostos metu jėgas ir vėl suvienijo režisierius Martinas Scorsese bei Robertas De Niro filme „Įsiutęs bulius“ (angl. „Raging Bull“). Šioje komerciškai nepavykusioje, bet kritikų išliaupsintoje juostoje aktorius suvaidino vidutinio svorio boksininką Jake’ą La Motta. Vaidmeniui R. De Niro turėjo priaugti apie 28-is kilogramus raumenų, kad atrodytų kaip įtikinamas boksininkas. Vaidmens dėka aktorių ir vėl išliaupsino kino gildijos bei kritikai ir R. De Niro 1981 metais laimėjo antrąją ir kolkas paskutinę Oskaro statulėlę geriausio aktoriaus kategorijoje.

Naujo žanro pažinimas ir pradžia prodiuserystėje

Ateinančius kelis dešimtmečius aktorius po truputį pradėjo įsijausti į komedijos žanrą ir debiutavo su 1983 juosta „Komedijos karalius“ (angl. „The King of Comedy“). Ilgainiui aktorius nevengė vaidinti ir savo mėgstamame žanre bei suvaidino žydų gangsterį filme „Kartą Amerikoje“ (angl. „Once Upon a Time in America“), o į kitą dešimtmetį R. De Niro žengė su dar viena kritikų pripažinta juosta „Geri vyrukai“ (angl. „Goodfellas“).

Aktorius R. De Niro filme „Geri vyrukai“ (angl. „Goodfellas“)
Aktorius R. De Niro filme „Geri vyrukai“ (angl. „Goodfellas“)

Laikui bėgant aktorius suprato turįs atversti naują puslapį savo veikloje ir 1988 metais įkūrė savo prodiuserinę įmonę „Tribeca“. Režisieriaus kėdėje Robertas De Niro debiutavo su 1993 juosta „Bronkso istorijos“ (angl. „A Bronx Tale“), kurią ir prarašė, ir kartu suvaidino Chazz’as Palminteri. Pats žodis „TriBeCa“ reiškia Niujorko kvartalą, kuriame ir užaugo aktorius. Po kelių metų įmonėje veiklos aktorius buvo apdovanotas medaliu už kvartalo garsinimą bei stengimasi pakelti ekonominį gyvenimą. R. De Niro kvartale atidarė kelis restoranus bei kino centrą.

R. De Niro visą laiką stengėsi išlaikyti savo privatų gyvenimą tik sau pačiam. Aktorius nemėgo dalinti interviu, o jeigu spauda apie jį parašydavo tai, kas jam nepatikdavo, De Niro visąlaik bandydavo tai paneigti ir papasakodavo istoriją iš savo pusės. Kino legenda nė karto žurnalistams nesutiko duoti interviu apie jo dvynukus kartu su Toukie Smith, o 1997-ais jau vedė kitą moterį Grace Hightower, su kuria susilaukė sūnaus. 2002 metais šeima išsiskyrė, tačiau netrukus atnaujino savo įžadus ir laimingai gyvena iki šių dienų.

1999 metais R. De Niro įžengė į kitą teritoriją ir suvaidino kriminalinėje komedijoje „Sutrikęs gangsteris“ (angl. „Analyze This“). Juostoje aktorius vaidina Niujorko mafijos bosą, kuriam tiesiog „pavažiuoja stogas“. Psichoanalitikas Benas, kurį vaidina Billy Crystalas, sutaria padėti mafijos krikštatėviui grįžti į savo normalią būseną. 2002-ais metais aktoriai pristatė juostos tęsinį „Sutrikusi Mafija“ (angl. „Analyze That“).

Pažintis su Benu Stilleriu ir aktoriaus jautrumas

2000-2011 metai Roberto De Niro karjeroje pažymėti kaip vienos šmaikščiausių trilogijų kūrimo metais. Aktorius suvaidino kiekvienam lietuviui žinomose komedijose kartu su Benu Stilleriu „Paskutinis jaunikio išbandymas“ (angl. „Meet the Parents“), 2004-aisiais „Paskutinis uošvių išbandymas“ (angl. „Meet the Fockers“) ir 2011 metais pasirodžiusioje juostoje „Paskutinis tėvų išbandymas: mažieji Fakeriai“ (angl. „Little Fockers“). Pirmų dviejų dalių režisierius Jay Roach prisiminė pirmąjį abiejų aktorių susitikimą: „De Niro sutikau antrąkart, o su Benu iki to momento dar nebuvau bendravęs. Ta akimirka buvo gryna pradžia to, ką pamatėme tiek per pirmą filmą, tiek per visą trilogiją. Benas Stilleris yra labai savimi pasitikinti asmenybė, tačiau būdamas šalia De Niro jis labai norėjo įtikti kino legendai. Tos akimirkos buvo ganėtinai komplikuotos ir aš netgi pagalvodavau, ar taip tęsis bendradarbiavimas viso filmavimo metu? Tačiau tuo momentu aš supratau – toks ir turi būti filmas! Robertas vienu metu pradėjo kalbėti apie patirtį dirbant direktoriumi įmonėje ir aš pagalvojau, kaip Benas turėtų nervuotis, kuomet Robertas jį tuo metu tikrintų su melo detektoriumi. Jau iš karto matėsi, koks paranojiškas gali būti Robertas ir tada supratau – su šiais aktoriais juosta bus dar sėkmingesnė, nei aš galėjau įsivaizduoti“.

Aktoriai R. De Niro ir B. Stilleris juostoje „Paskutinis jaunikio išbandymas“ (angl. „Meet the Parents“)
Aktoriai R. De Niro ir B. Stilleris juostoje „Paskutinis jaunikio išbandymas“ (angl. „Meet the Parents“)

Artėjant 70-ajam gimtadieniui aktorius nemažino apsukų. 2012 metais suvaidinęs ligoto sūnaus tėvą filme „Optimisto istorija“ (angl. „Silver Linings Playbook“), aktorius ir vėl buvo nominuotas Oskaro statulėlei. Vieno interviu metu aktorius apsiverkė, kai žurnalistai jį užkalbino ligotumo tema: „Nemėgstu būti emocionaliu, tačiau aš žinau, ką jaučia mano vaidinamas personažas. Jeigu tu esi tėvas, tu supranti, ką reiškia tau pačiam, kai tavo vaikai suserga, ypač jeigu vaikas turi tokias problemas, kokias turi Bradley Cooperio personažas. Tu kartu ir supranti, kad negali žmogui labiau padėti, ir kartu suvoki, kaip tu privalai tai daryti“.

Vėlesni projektai taip pat buvo pripažinti tiek kritikų, tiek gerbėjų – trileris su Johnu Travolta „Žudymo sezonas“ (angl. „Killing Season“) ir komedija su Michaelu Douglasu bei Morganu Freemanu „Paskutinį kartą Vegase“ (angl. „Last Vegas“). Juostos režisierius Jon Turteltaub paklaustas, ar jis buvo įtrauktas į aktorių atranką atsakė, kad kiekvienas režisierius privalo būti įvykių sūkūry: „Be abejo, buvau. Tai yra režisieriaus vienas pagrindinių dalykų, kuriuos jis privalo atlikti dar iki darbų pradžios, tačiau tai yra gąsdinanti patirtis. Niekada nepamiršiu, kaip skridau į Niujorką, kad susitikčiau su Robertu De Niro. Ilgai nerimavau, kaip reikės į jį kreiptis, ar Misteriu De Niro, ar tiesiog Roberto vardu? O gal pagal jo Bobo pravardę? Tačiau tik susitikus su juo pamačiau, koks nuostabus žmogus jis yra. Tarp kitko, jis nedrąsus, tačiau turintis nuostabų humoro jausmą“.

Nesutikimas duoti interviu ir ateities darbai

Daugybės filmų scenaristė bei tokių garsių filmų režisierė, kaip „Spąstai tėvams“ (angl. „The Parent Trap“) Nancy Meyers šį savaitgalį pristato dar vieną juostą pavadinimu „Naujokas“. Šįkart režisierei į pagalbą ateina R. De Niro su „Ir velnias dėvi Prada“ (angl. „The Devil Wears Prada“) žvaigžde Anne Hathaway. „Mes stengėmės sukurti visiškai autentišką personažą ir su R. De Niro pagalba tas pavyko. Jis mandagus, teigiamos patirties kupinas žmogus. Jis visada yra šalia, kai esi reikalingas ir, kas svarbiausia, jis nėra įkyrus. Visi šiame filme jį mėgsta ir, toks jausmas, it iš pasiima geriausias aktoriaus sąvybes, kurių De Niro turi begales. Jis nevaikšto aplink, kad tik padalintų patarimus, tačiau jeigu jo paprašysi pagalbos ar patarimų – jis visuomet padės“, – gražiais žodžiais apie R. De Niro atsiliepė juostos režisierė Nancy Meyers. Režisierei antrino ir Anne Hathaway: „Filmavimams prasidėjus aš labai bijojau pagalvoti, koks bus tas Robertas De Niro, tačiau tik atvykus į studiją mes persimetėme keletu žodžių ir tas bendravimas išaugo į puikias diskusijas. Filmavimo grupė labai stengėsi įtikti Robertui, ir tas buvo ganėtinai šlykštu. Jis šiaip yra labai ramus bei išlaikytas žmogus. Tikrai nesistengia parodyti, koks jis yra legendinis ar turintis žvaigždės statusą“.

Pats būdamas ramaus būdo, aktorius nemėgsta, kai interviu pasisuka netikėtomis linkmėmis. Prieš savaitę duotame interviu ir žurnalistų paklaustas, ką aktorius galvoja apie bankininkus, R. De Niro mandagiai paprašė baigti interviu. Emma’i Broockes paklausus, kodėl, aktorius nukirto: „Brangioji, aš to nedarysiu, net nesitikėk. Kodėl? Dėl mano prieš tai pasakytų minčių. Tu sugebėjai sudaryti iš jų tik neigiamas išvadas“. Daugeliui aktoriaus gerbėjų ši scena priminė jo ir Beno Stillerio pokalbius trilogijoje apie Fakerių šeimyną, kur aktoriaus personažas nesugebėjo pasitikėti savo uošviu.

Žvelgiant į aktoriaus ateities planus, vien per šiuos metus turėtume dar pamatyti du R. De Niro filmus. Pirmasis dar galutinio lietuviško pavadinimo neturintis „Greitis: Autobusas 657“ (angl. „Heist“), kuriame kolegų padedamas R. De Niro turi apvogti miesto autobusą. Antrajam filmui „Joy“ (angl. „Joy“) jėgas ir vėl suvienijo „Optimisto istorijos“ režisierius Davidas O. Russelas bei aktoriai Bradley Cooperis su Jennifer Lawrence. Juostos istorija pasakos apie Joy Mangano gyvenimo istoriją, kurioje pagrindinį vaidmenį ir vėl atliks Jennifer Lawrence. 2016-ais metais kino teatruose turėtų pasirodyti dar bent trys filmai su aktoriumi, tačiau apie tai jau kitąkart.

Šį savaitgalį į kino teatrus atkeliauja dar viena komedija „Naujokas“. Žinant aktoriaus gebėjimus išsirinkti tik geriausius filmus, galime ir vėl neabejoti, kad ir ši juosta bus pripažinta ir mėgiama visų. Kviečiame susipažinti su filmo anonsu:

 

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles