T. Hanks: „Filmuojant „Forestą Gampą“, buvo momentų, kai ir aš labai verkiau“

Dviejų Oskarų laureatas, keturių vaikų tėvas ir tiesiog beprotiškai šiltas žmogus, Tomas Hanksas, grįžta į kino ekranus. Naujausias režisieriaus Steveno Spielbergo ir aktoriaus bendradarbiavimo produktas jau dabar rimtai pretenduoja į Oskarų statulėles pristatydami juostą „Šnipų tiltas“ (angl. „Bridge of Spies“), o kino kritikai gali džiaugtis dar vienu rimtu šio tandemo kūriniu. Belaukdami trečiojo aktoriaus Oskaro apdovanojimo skelbiame – šios savaitės žvaigždė – Tomas Hanksas.

Trys „mamos“ ir du apdovanojimai

Thomas Jeffrey Hanksas gimė 1956-ais metais Konkordo mieste, Kalifornijos valstijoje. Vaikui sulaukus penkerių, tėvai išsiskyrė ir kartu su vyriausiu broliu bei seserimi Tomas persikraustė gyventi pas tėvą Amosą. Tuo tarpu bendru tėvų sutarimu jauniausiasis sūnus Džimis liko gyventi su mama. Tas laikotarpis išlikusiai didesnei Hanksų šeimos daliai nebuvo iš lengviausių. Jau netrukus tėvas Amosas vedė savo antrąją žmoną, su kuria susilaukė dviejų vaikų, tačiau ir šiai santuokai nebuvo lemta gyventi laimingai ir šeima išsiskyrė. Tomas prisimena tų metų laikus: „Žinote, kai sulaukiau dešimties metų, aš jau buvau turėjęs tris motinas, pakeitęs penkias mokyklas ir gal dešimt skirtingų namų“.

Tėvui ilgą laiką nerandant pastovaus darbo ir šeimai keičiant gyvenamasias vietas, šeimai pagaliau buvo lemta įsikurti Oaklende, Kalifornijoje. Ten T. Hanksą auklėjo jau kita pamotė, tačiau šios padedamas vaikas pagaliau pradėjo lankyti normalią „Skyline High School“ aukštąją mokyklą, kurios sustiprintais dalykais buvo europietiškas futbolas ir atletika. Šioje mokykloje dar būdamas vaiku, T. Hanksas suvokė, kad sportas jo netraukia bei pirmąsyk išbandė save meno sferoje. Potraukį aktorystei aktorius pajuto tuomet, kai suvaidino keliuose mokyklos spektakliuose. Jaunąjį aktorių pastebėjo talentų medžiotojai bei padėjo jam dėka vieno vaidmens pelnyti talentingiausio jaunuolio apdovanojimą mokyklų lygmeniu.

Vėliau T. Hanksas nesiliovė svajojęs apie rimtą vaidybą ir įstojo į Chaboto kolegiją mokytis teatro meno. Jau netrukus (1974-ais metais) aktorius buvo tiesiog sužavėtas Eugene O’Neillo pasirodymu filme „The Iceman Cometh“ ir nusprendė dar rimčiau siekti savų tikslų – T. Hanksas įstojo į Kalifornijos universitetą siekti aktorystės specialybės. Aktoriui niekaip nepavykus gauti vaidmenų koledžo spektakliuose, T. Hanksas nusprendė išbandyti save atrankose į rimtus teatro spektaklius. Jau netrukus aktorių pastebėjo režisierius Vincentas Dowlingas, kuris ir pasiūlė aktoriui suvaidinti Šekspyro festivalyje Klyvlende. Pabaigęs vaidinti savo paskutiniuose keliuose vasaros pasirodymuose, aktorius persikraustė gyventi į Ohajaus valstiją, kur susipažino su būsima savo mergina Samantha Lewis. Netrukus pora grįžo gyventi atgal į Klyvlendą, kur aktorius nusprendė mesti mokslus, kad galėtų suvaidinti spektaklyje „Du Veronos džentelmenai“ (angl. „The Two Gentleman of Verona“). Už šį vaidmenį aktorius buvo apdovanotas metų aktoriaus titulu „Cleveland Critics Circle“ apdovanojimuose.

Screen Shot 2015-11-27 at 15.07.33
Aktorius T. Hanksas spektaklyje „Du Veronos džentelmenai“ (angl. „The Two Gentleman of Verona“). Autorystė – Cleveland.com

Karjeros proveržis bei romanų kaita

Tomui Hanksui ir Samanthai persikrausčius gyventi į Niujorką (1979-ais metais) pora netrukus susilaukė jų pirmojo vaikelio, tačiau pats aktorius tuo metu negalėjo pasigirti itin didžiais pasirodymais kine. Nors ir T. Hanksas buvo priverstas ir toliau vaidinti įvairius Šekspyro vaidmenis, tais pačiais metais aktorius pagaliau debiutavo didžiajame kine filme „Jis žino, kad tu vienas“ (angl. „He Knows You’re Alone“) bei televiziniame projekte „Labirintai ir monstrai“ (angl. „Mazes and Monsters“). Tuo metu aktorių pagaliau pastebėjo talentų agentūros ir pasiūlė suvaidinti vieną pagrindinių vaidmenų televizijos seriale „Prisiekę draugai“ (angl. „Bosom Buddies“). Ganėtinai sėkmingą T. Hankso laikotarpį užbaigė gimusi mergaitė, tačiau netrukus sėkmingas serialas buvo nutrauktas.

Per tą laikotarpį aktorius buvo suvaidinęs daugybėje serialų, tačiau vaidyba „Laimingame gyvenime“ (angl. „Happy Days“) leido T. Hanksui susipažinti su tuo metu tik aktorystę propaguojančiu Ronu Howardu. Iškart pabaigus filmuoti paskutines serialo serijas, R. Howardas nusprendė atsisukti į režisūrą ir pasiūlė aktoriui prisijungti prie jo projekto „Purslai“ (angl. „Splash“. 1984). Vaidybiniame filme aktorius užėmė pagrindinį vaidmenį, o juostos istorija pasakoja apie vaikiną, kuris įsimyli undinę (aktr. Daryl Hannah). Visų nuostabai, filmas tapo tarptautiniu hitu ir T. Hankso veidas pagaliau tapo atpažįstamas.

Ateinantys keli metai aktoriui buvo itin sunkus. T. Hankso karjeroje sekė bent keli filmai, kurie buvo pripažinti visišku fiasko. Atrodė, kad nelaimėms nelemta baigtis ir jau netrukus išsiskyrė Tomo bei jo žmonos Samanthos keliai. Vienintele atgaiva T. Hanksui buvo tai, kad aktorius sugebėjo atskleisti savo talentą kritikų išpeiktuose filmuose ir jie vieningai teigė – T. Hankso vaidyba buvo vienintelis teigiamas atgaivos pliūpsnis tragiškose juostose.

still-of-tom-hanks-in-splash-(1984)
Aktorius T. Hanks filme „Purslai“ (angl. „Splash“). Autorystė – „Walt Disney Studio“

Karjeros proveržio metais laikomi 1988-aisiais, kuomet aktorius suvaidino režisieriaus Penny Marshallo juostoje „Nelaiku suaugęs“ (angl. „Big“). T. Hanksas suvaidino 13-os metų jaunuolį, kuris per naktį pavirto 35-erių vyru. Sėkmingas vaidmuo padėjo aktoriui sužavėti ne tik kritikus, tačiau ir plačiąją žiūrovų auditoriją. Juosta taip pat tapo tų metų hitu ir padėjo aktoriui tapti kino žvaigžde. T. Hanksui tie metai taip pat įstrigo ir asmeniniame gyvenime – aktorius vedė savo antrąją žmoną Rita Wilson, su kuria susipažino „Prisiekusių draugų“ filmavimo aikštelėje.

Aktoriaus karjeroje po sėkmingo hito sekė keli neitin sėkmingi pasirinkimai. T. Hanksas iki šiol pripažįsta, kad vaidmenys komedijose „Terneris ir Hučas“ (angl. „Turner and Hooch“), „Kaimynai“ (angl. „The Burbs“) ir romantinėje komedijoje „Džo prieš ugnikalnį“ (angl. „Joe Versus the Volcano“) buvo vienais prasčiausių jo karjeroje, o suvaidinęs juostoje „Tuštybių laužai“ (angl. „Bonfire of the Vanities“) išvis pagalvojo, kad karjerai atėjo paskutinioji. Nepaisant nevykusių vaidmenų pasirinkimu, tie metai aktoriui pasibaigė dar vieno sūnaus gimimu.

Pasaulinio lygio žvaigždė ir jautrumas draminiams vaidmenims

Aktoriui prisirinkus daugybę nenusisekusių vaidmenų padėjo užsiauginti „blogų vaidmenų“ pajautimo uoslę. 1993-ais metais T. Hanksas pristatė iškart kelis itin pasisekusius hitus. Pirmoji juosta buvo Nora’os Ephron parašyta romantinė komedija kartu su Meg Ryan „Nemiegantys Sietle“ (angl. „Sleepless in Seattle“). Antrosios juostos dėka kartu su Denzeliu Washingtonu aktorius pelnė Oskaro apdovanojimą už geriausią metų aktorių. T. Hanksas suvaidino advokatą sergantį AIDS filme „Filadelfija“ (angl. „Philadelphia“), kurį atleido iš darbo dėl jo ligos. Pasak pačio aktoriaus, T. Hanksas nė neturėjo vaidinti šiame filme: „Atvirai pasakius, aš neturėjau čia vaidinti. Vietoj manęs buvo pasirinktas kitas aktorius, tačiau mano laimei, kitas žmogus atsisakė ir man pasiūlė prisijungti prie juostos. Šis vaidmuo buvo išties labai sunkus – tinkamam pasiruošimui aš turėjau kankinti savo organizmą ir valgyti mažiau maisto, kad atrodyčiau blyškesnis personažui. Manau, kad kiekvienas žmogus turėtų šį filmą peržiūrėti vien dėl to, kad mums visiems gali taip nutikti. Turime susipažinti su šia situacija. Žmonės mėgsta gerus teigiamus filmus su gera pabaiga, tačiau šiuo filmu stengiausi parodyti, kad ne visada susiklosto viskas taip, kaip tu trokšti“.

Ateinančiais metais pasirodė dar viena Oskarinė romantinė drama su Tomu Hanksu bei režisieriumi Robertu Zemeckiu „Forestas Gampas“ (angl. „Forrest Gump“. 1994). Nuostabaus ir šilto vaidmens dėka, aktorius pelnė savo antrąjį Oskaro apdovanojimą iš eilės bei tapo pirmuoju žmogumi per 50 metų, kuris du metus iš eilės buvo pripažintas geriausiu aktoriumi. „Atvirai pasakius, befilmuojant šią juostą aš daugybę kartų verkiau. Tai yra labai jautrus filmas ir būtent tokiems aš jaučiu silpnybę. O šiaip visi tie filmavimai bei pasiruošimai juostos filmavimui buvo labai linksmi. Kiekvieną dieną mes turėdavome pervažiuoti per kelias valstijas į kitas filmavimo lokacijas, tai pakely vis nusipirkdavome fejerverkų. Jais grožėdavomės ir paleisdavome penktadieniais“, – besijuokdamas prisiminimais dalijosi T. Hanksas. Kaip atrodė aktoriaus perklausa į filmą galite pamatyti čia:

Itin sėkmingas aktoriaus laikotarpis tęsėsi ir kitais metais, kuomet aktorius pristatė ne tik „blockbusterį“„Apolo 13“ (angl. „Apollo 13“. 1995), tačiau įgarsino ir Woody personažą animacijoje „Žaislų istorija“ (angl. „Toy Story“. 1995). Abi juostos buvo pripažintos tiek kritikų, tiek kino žiūrovų, kurių dėka filmai susilaukė neįtikėtinų pasisekimų finansinėje sferoje.

Sėkmingas debiutas naujoje sferoje

Tais pačiais aktorius debiutavo ir kitoje kino sferoje – režisūroje. Pirmiausia, T. Hanksas pasirodė komedijoje „Tai, ką tu darai!“ (angl. „That Thing You Do!“), kuri buvo pripažinta ganėtinai vidutine bei HBO kanalo miniserialas „Mėnuliui nuo žemės“ (angl. „From the Earth to Moon“), kuriame aktorius ne tik vaidino, tačiau ir pats sukūrė scenarijų, surežisavo bei suprodiusavo.

Jau po kelių metų pasirodė aktoriaus didžiausias prodiuserinis projektas „Prarastasis“ (angl. „Cast Away“. 2000). Aktorius ne tik užsiėmė prodiusavimu, tačiau kartu suvaidino ir pagrindinį vaidmenį. Šio pasirodymo dėka, aktorius pelnė dar vieną nominaciją Oskarui geriausio aktoriaus kategorioje. „Išties, manau, niekas nenorėtų patirti to, ką patyrė mano personažas. Negalėčiau pasakyti, kad pats esu vienišas žmogus – visgi, turiu žmoną, auginu keturis vaikus“, – apie savo gyvenimą užsiminė aktorius. „O šiaip buvo sunku suvaidinti tokį personažą, kuris betkurią akimirką galėjo pasinerti ne tik į depresiją, bet į betkokius šalutinius desperacijos veiksmus. Juk visi žmonės galėtų nuo to išprotėti. Mano herojus tiesiog kovojo su jį užvaldančiais demonais. Kalbant apie pasiruošimą filmavimui, galiu pasakyti, kad šįkart jis buvo labai sunkus. Man pavyko gauti dienoraščius ir užrašines tų žmonių, kurie išties ne savo noru buvo „apsistoję“ negyvenamose salose. Visi jie turėjo vilčių ištrūkti, tačiau vieni išprotėjo, o kitiems pavyko išsigelbėti. Šiaip, tarp visų tų istorijų aš jaučiau jungiamąją grandį. Žinoma, kur tu nejausi, kai žmogus kovoja dėl savo gyvybės“.

Rimtų vaidmenų lavina

Steveno Spielbergo filmas „Gelbstint eilinį Rajaną“ (angl. „Saving Private Ryan“. 1998) buvo dar vienas neįtikėtinai pasisekęs filmas Tomo Hankso karjeroje. Juostos režisierius pelnė Oskarą už geriausią režisūrinį projektą, o aktorius – aukščiausio laipsnio jūrų karinio laivyno apdovanojimą, kokį tik gali gauti fizinis asmuo. „Pasiruošimas filmavimui buvo tikrai labai sunkus. Ištisas savaites praleidome apmokymuose, tačiau iš dalies jau žinojau, ką tai reiškia. Seržantas Dale’as Dye jau mane treniravo juostai „Forestas Gampas“, todėl įtariau, ko galiu sulaukti ir čia. Kitiems aktoriams buvo ganėtinai sunku tai perprasti – juk tu patenki į karo frontą. Vieną akimirką tu gali likti gyvas, tačiau kitą jau kiti žmonės supranta, kad liko be vieno kario. Atvirai pasakius, manau, kad į tokius apmokymus turėtų atvykti kiekvienas vyras. Šiais laikais dažnam žmogui reikia išmokti ir ginklu naudotis, ir apginti artimą, jei jį užpuola“, – portalui „Collider“ pasakojo aktorius. „Seržantas kartą mums yra pasakęs, kad mes negalim būti iš tų aktorių, kurie tiesiog apsirengia uniformomis, bėgioja aplink paplūdimį ir skleidžia šovinių garsus. Mes atsakome už mūsų tautos žmonių gyvybes. Mes parodome pasauliui, kaip stipriai kovojo mūsų seneliai per šitus karus – turime žmonėms parodyti, kokią drąsą ir ryžtą jie tais laikais turėjo“.

Po kelių metų pasirodė dar viena nuostabi biografinė drama „Pagauk, jei gali“ (angl. „Catch Me If You Can“) kartu su Stevenu Spielbergu. Šįkart prie juostos epiškumo prisijungė ir vienas geriausių šių laikų aktorių Leonardo DiCaprio. Juostos režisierius Stevenas Spielbergas užsimena, kad T. Hanksas pats užsimanė vaidinti šioje juostoje: „Žinote, aš asmeniškai net nepagalvojau apie Tomą, kaip FTB agentą. Jis tiesiog perskaitė scenarijų bei paskambino prodiuseriui su prašymu „Ar aš galiu vaidinti šiame filme? Ar Stevenas leis man tapti FTB agentu? Aš tikrai jaučiu, kaip reikia perteikti šį personažą“. Jau sekančią dieną man paskambino pats Tomas ir tiesiog neleido man jam atsakyti. Tada dar tą pačią dieną jis susisiekė ir su Leo klausdamas, ar jis nesupyks, jei kartu vaidins. Tomas užsiminė, kad tai yra, be abejonės, jaunojo aktoriaus filmas ir kad jis nori kartu suvaidinti. Žinoma, Leo man paskui pats pasakė, nesitikėjęs tokios reakcijos bei šią situaciją apibūdino kaip „Dangaus nusileidimo į žemę periodu“. Galima sakyti, kad pats Tomas gražiai save pakvietė šiam vaidmeniui“, – portalui „Entertainment Weekly“ juokėsi Stevenas Spielbergas.

catch-me-if-you-can-steven-spielberg
Iš kairės aktorius Leonardo DiCaprio, viduryje režisierius Stevenas Spielbergas, o dešinėje Tomas Hanksas. Autorystė – DreamWorks Pictures

2004 metais pasirodė dar vienas kūrinys, kurio paradui vadovavo Stevenas Spielbergas bei tas pats Tomas Hanksas. „Kuomet režisieriaus kėdę užima Stevenas Spielbergas, manau, tokiame ramiame, meiliame širdžiai filme norėtų suvaidinti kiekvienas“, – pokalbį pradėjo Tomas Hanksas. „Mes esame labai geri draugai ir džiaugiuosi, kad galime vienas kitam tiesiai šviesiai pasakyti, ką darome blogai. Kai tu pažįsti vienas kito gerasias puses, tu tiesiog žinai, kad abiejų bendradarbiavimas ir idėjos pasiteisins“.

Šio savaitgalio žvaigždė – Tomas Hanksas

Bendradarbiavimą su kino legenda, režisieriumi Stevenu Spielbergu aktorius pratęsė ir šiais metais suvaidinęs jo filme „Šnipų tiltas“ (angl. „Bridge of Spies“). Kino kritikai jau dabar vieningai teigia, jog šis biografinis istorinis filmas yra vienas rimčiausių pretendentų į Oskarų apdovanojimus. „Man tai yra jau ketvirtas projektas su Tomu ir, žinote, viskas, ką jis daro, kaip išjaučia, kaip suvokia personažą – visuomet yra siurprizas. Aš niekuomet jo neatpažįstu iš senų vaidmenų. Tomą pažįstu išties labai gerai, bet jis taip gerai sugeba įsijausti į vaidmenis, kad tiesiog nėra įmanoma pažinti jo paties. Ir taip, aš tuo esu beprotiškai sužavėtas. Aktoriaus persikūnijimą stebėti yra labai įdomu, o man pačiam tai yra jau šiek tiek pažintas jausmas, nes Tomas visuose mano keturiuose filmuose buvo visiškai kitoks“, – apie aktoriaus metamorfozes užsiminė režisierius Stevenas Spielbergas.

Dviejų Oskarų laureatas šiais metais neabejotinai rimtai pretenduoja jau į trečiąjį Oskarą. T. Hanksas taip pat džiaugiasi ir vėl galėdamas suvienyti jėgas su Stevenu Spielbergu: „Galėčiau kalbėti nuo visų aktorių, kad ne kiekvienas žmogus sugeba suvaidinti bent dviejuose filmuose su Stevenu Spielbergu, tačiau jau jeigu esi pasirinktas, tiesiog privalai jį sužavėti. Režisieriui pasirinkus tam tikram filmui, jis iškart atlieka daugybę teigiamų darbų, kad aktorius suvoktų, ko žmogus iš jo nori – jis supažindina su visomis tau paskirtomis scenomis, nupasakoja, kokį personažą įsivaizduoja, jis taip pat nori, kad aktorius dalintųsi idėjomis, kaip sceną galima paversti įdomesne. Kuomet aktorius atlieka visus šiuos „kūrėjo“ punktus, tuomet jis tampa režisieriaus draugeliu. Stevenas visuomet pagirs tuos aktorius, kurie tikrai įdės širdį į savo vaidmenis ir juostos gerovę. Juk patys suprantat, kaip yra malonu sulaukti pagyrų iš režisieriaus bei kaip tai svarbu, kai tai yra pats Stevenas Spielbergas..? Jūs net neįsivaizduojat, koks aš esu laimingas, kad su režisieriumi susipažinau būtent tuo metu, kai to ir reikėjo. Aš taip pat esu laimingas, kad režisierius įvertina mano pastangas ir priima tas idėjas, kurias jam galiu pasiūlyti ir aš“.

Asmeniniame gyvenime Tomas Hanksas prieš porą metų prisipažino sergantis antro lygio cukriniu diabetu. Aktorius apie tai prisipažino Davido Lettermano šou: „Vienąkart nuėjau pas daktarus ir jie tiesiog man tiesiai šviesiai išpyškino: „O tu žinai, kad nuo 36-erių tavo kraujyje itin padidėjęs cukraus kiekis? Na, sveikiname. Tu turi antro lygio cukrinį diabetą“. Nuo to laiko aš kovoju su liga ir stengiuos daryti viską, kad tik jį nesuūmėtų. Atvirai pasakius, ligos aš visiškai nejaučiu ir šiuo metu jaučiuosi puikiai“.

Šį savaitgalį į kino ekranus atkeliauja naujausias Tomo Hankso ir režisieriaus Steveno Spielbergo biografinis kūrinys „Šnipų tiltas“. Kviečiame susipažinti su juostos anonsu:

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles